Fond dopravy nemá na dostavbu dálnic, peníze chybí i železnici

Státní fond dopravní infrastruktury zahájí příští rok pouze dvě nové stavby - silnice mezi Třanovicemi a Nebory u Třince a obchvat kolem Opavy. Rozpočet, který v tuto chvíli počítá pro rok 2016 s necelými 50 miliardami korun z národních zdrojů, následně postačí pouze na opravy a údržbu stávajících silnic a železnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba opatovické křižovatky (březen 2015) | Foto: Iveta Záleská

Fond nebude mít například peníze na pokračování výstavby dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Smiřicemi, R35 mezi Opatovicemi a Ostrovem nebo na modernizaci pěti nových úseků D1.

Současně se nedostatek financí dotkne i Správy železniční dopravní cesty. Podle ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyňka Hořelici chybí peníze na optimalizaci trati mezi Českým Těšínem a Dětmarovicemi nebo třeba na rekonstrukci Negrelliho viaduktu v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fondu dopravy chybí finanční prostředky. Mluvil o tom ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica

O navýšení státního příspěvku na stavby silnic i železnic v roce 2016 jednají resorty dopravy a financí. Hořelica věří, že fond další prostředky získá.

„Potřebovali bychom 7,6 miliardy korun z národních zdrojů. Pokud bychom tyto prostředky dostali, byly by tím pokryty nové stavby, které jsou připravované k realizaci,“ uvádí s tím, že by se díky navýšení rozpočtu mohly také začít čerpat další prostředky z evropských zdrojů, a to až ve výši 5,3 miliardy korun.

V letošním roce hospodaří Státní fond dopravní infrastruktury s 94,4 miliardy korun. Kromě peněz ze státního rozpočtu jsou jeho součástí i peníze z evropských dotací.

ČRo, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme