Fond ohrožených dětí chce změnit financování Klokánků. Kvůli úsporám se 3 zavírají

Fond ohrožených dětí zavře tři Klokánky. Na začátku roku měl 600 zaměstnanců, na konci jich bude pouze 400, což znamená úsporu přibližně 20 milionů korun. O situaci dnes v pražských Štěrboholech jednalo vedení se zaměstnanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zařízení pro děti v nouzi Klokánek v Hostivici | Foto: Fond ohrožených dětí

„V podstatě to nějakým způsobem probíhá už od začátku roku. Je to 200 zaměstnanců, kteří buď už odešli, nebo se do konce roku plánuje u nich úvazek snížit,“ popsal situaci předseda Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk.

Rušit se budou Klokánky v pražských Kbelích, v Dubí, což je v Podkrušnohoří, a v Kroměříži. Tam byla dosud zařízení dvě a skončit bude muset to v Havlíčkově ulici.

Děti ze zavíraných zařízení se fond snaží přemístit do jiných Klokánků. Třeba v Kroměříži by to mohlo znamenat přesun jen o pár ulic. Podle Vaňka ale nejsou vždy schopni umístění ovlivnit.

„O tom, kam děti půjdou, rozhoduje soud. Situace mě vůbec netěší, že musíme přistupovat k těmto krokům a musíme děti přemisťovat, ale bohužel v současné situaci fondů jiné řešení na stole není,“ řekl.

Fond ohrožených dětí vyjednává s poslanci, aby změnili způsob, jakým dostávají Klokánky peníze. V současnosti jim platí za každé ubytované dítě. Když ale odjedou na tábor nebo si je vezmou na pár dní příbuzní, Klokánek za ně nic nedostane.

Přitom stále musí udržovat v chodu stejně velké budovy a platit stejné množství zaměstnanců. Chce tedy prosadit, aby stát neplatil za obsazené lůžko, ale za každé, které je k dispozici.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme