Fond ohrožených dětí rozhodne, co dál se zadluženými Klokánky

O budoucnosti Klokánků dnes rozhodne Fond ohrožených dětí (FOD). Zařízením, která poskytují pomoc dětem v nouzi, hrozí kvůli velkým dluhům zrušení. Fond dluží na sociálních odvodech za 600 zaměstnanců přes 20 milionů korun, další desítky pak za provoz a na výplatách. Dnes budou členové FOD jednat o změně stanov, které by mohly dětské Klokánky zachránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek v Brně-Líšni (ilustrační foto)

Budova zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek v Brně-Líšni (ilustrační foto) | Foto: Alena Podlucká

Skupina poslanců a zástupců ministerstev navrhuje kontrolu hospodaření nebo to, aby se z azylových domů staly pobočné spolky.

Poslankyně hnutí ANO Radka Maxová vysvětluje, že by tak samy mohly získat peníze na provoz z krajských dotací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fond ohrožených dětí bude rozhodovat o budoucnosti Klokánků. Podrobnosti zjišťovala Iveta Záleská

„Zásadním bodem změny je vytvoření poboček, aby dosáhly na jiné financování a neodebíraly finanční prostředky těm faktickým Klokánkům, které se starají o děti v zařízeních,“ uvedla Maxová.

Fond ohrožených dětí se podle její předsedkyně Marie Vodičkové dostal do finančních potíží poté, co začal platit zákon o sociálně-právní ochraně dětí. „Stanoví, že se nevyplácí státní příspěvek za dobu, kdy dítě je na krátkodobé dovolence, na víkendu,“ připomíná Vodičková.

Organizace teď dluží včetně penále téměř 25 milionů České správě sociálního zabezpečení, která už na fond podala exekuci. Marie Vodičková sice žádala mimořádné dotace, podle ministerstva práce ale fond špatně hospodařil, a proto peníze nedostal.

„Fond ohrožených dětí požaduje mimořádnou dotaci ve výši 58 milionů korun. Musíme si uvědomit, že není zdaleka jediným provozovatelem zařízení pro okamžitou pomoc dětem,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Pomoci k záchraně má změna stanov

Teď mohou krachující Klokánky zachránit sami členové. „Záleží na členském shromáždění tuto sobotu, zdali podpoří změnu stanov, což je stěžejní bod, od kterého se bude odvíjet situace ohledně Klokánků. Abychom to stihli do konce roku 2016 přetvořit a ozdravit to,“ zdůrazňuje poslankyně hnutí ANO Radka Maxová.

Do Prahy se na dnešní shromáždění Fondu ohrožených dětí chystá přes 150 členů.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme