Fond Otakara Motejla chce pomoci k lepší informovanosti občanů

Nadace Open Society Fund Praha zakládá Fond Otakara Motejla. Poskytne mu 11,5 milionu korun na protikorupční opatření, lepší přístup občanů k informacím a rozvoj transparentní veřejné správy. Fond bude sloužit jako jednoduchý a průhledný nástroj financování občanských iniciativ.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Motejl

Otakar Motejl | Foto: kancelář ombudsmana

„V obecné rovině nám nejde jenom o ten v současné době hodně deklarovaný boj proti korupci, ale nám jde o podporu občanské společnosti, občanských aktivit jak už celonárodních, republikových, tak už i těch regionálních, místních, které právě se snaží změnit současnou situaci v České republice,“ přibližuje hlavní cíle fondu manager projektu Jiří Knitl.

Fond by měl udělovat granty velkým nevládním organizacím i malým občanským sdružením a iniciativám nebo třeba investigativním žurnalistům. Nadace bude vybírat nejlepší projekty formou grantových kol, ve kterých rozhodne hodnotící komise, dodává Knitl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Manager projektu Fond Otakara Motejla Jiří Knitl přibližuje jeho cíle a záměry

Z celkové částky, kterou nadace založená americkým filantropem Georgem Sorosem poskytne, má jít podle Knitla šest a půl milionu na podporu organizací v roce 2012. Zároveň doufá, že další peníze do fondu přibudou.

„Myslíme, si, že současná situace v České republice, je problémem české společnosti, a česká společnost by měla nějak participovat na řešení tohoto problému nebo této situace. Fond Otakara Motejla je právě způsob, jak přispět i finančně i partnersky k tomuto snažení,“ vysvětluje.

Záměrem proto je vytáhnout z pasivity či neznalosti české firmy i občany a zapojit je do snažení o celospolečenskou změnu, říká Knitl:

„To bude taky velkým úkolem našeho fondu, aby právě občané začali brát tuhle věc za svou a aktivně se ji snažili změnit.“

Otakar Motejl
První český ombudsman byl v minulosti advokátem disidentů a po revoluci také šéfem Nejvyššího soudu a ministrem spravedlnosti. V průzkumech veřejného mínění patřil k nejdůvěryhodnějším ústavním činitelům. Zemřel 9. května 2010.

Jednou z oblastí, kam mají peníze z fondu směřovat, je rozvoj transparentní veřejné správy, kam může patřit i zlepšení komunikace úředníků s veřejností nebo zprůhlednění výběru daní.

„My máme na mysli v obecné rovině právě poskytování veřejných informací, na které má občan nárok, a často se jich až trošku nelidsky a nedůstojně musí dožadovat. A úředníci dávají spíš překážky, vymýšlejí způsoby, proč to nejde, proč nemůžou zveřejňovat informace, ačkoliv by měly být veřejné,“ dodává Knitl.

Činnost fondu bude oficiálně zahájena zítra během tiskové konference. Zveřejněna budou také první dvě grantová kola, ve kterých se mohou zájemci ucházet o příspěvek.

Naďa Bělovská, Ivana Šulcová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme