Fond Otakara Motejla dá letos na boj s korupcí 6,5 milionu korun

Nově založený Fond Otakara Motejla se chystá financovat první projekty proti korupci, letos v celkové výši 6,5 milionu korun. Například 2,6 milionu korun si mezi sebe rozdělí pět velkých nevládních organizací, mimo jiné Transparency International.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dcera prvního českého ombudsmana Kateřina Kulíšková, ředitel TI David Ondráčka a členka fondu Vladimíra Dvořáková | Zdroj: ČTK

Fond Otakara Motejla založila Nadace Open Society Fund Praha, která do něj vložila prvních 11,5 milionu korun.

Předseda Transparency International David Ondráčka věří, že přispějí i podnikatelé, a ukáží tak svou snahu kultivovat veřejné prostředí v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka ve Světě o jedné

„Jenom tak je možné čelit korupčním sítím, které mají neomezené zdroje,“ zdůraznil Ondráčka.

Vedle Transparency International dá fond peníze také organizacím Ekologický právní servis, Oživení, Iuridicum Remedium a Liga lidských práv. O příspěvky se mohou ucházet i malá sdružení, která usilují v obcích o to, aby radnice poskytovaly občanům informace.

„Myslím si, že je potřeba vybalancovat to, aby byly podporovány jak malé místní iniciativy, které třeba kontrolují radnici na malém městě, tak organizace, které se zaměřují profesionálně na rozkrývání velkých klientelistických vazeb a kauz na celonárodní úrovni,“ podotkl Ondráčka.

Fond nese jméno zesnulého veřejného ochránce práv Otakara Motejla,který zemřel předloni v květnu. Motejl hájil disidenty, později byl předsedou Nejvyššího soudu a ministrem spravedlnosti. Patřil k nejdůvěryhodnějším osobám z ústavních činitelů a funkce ombudsmana si v jeho osobě získala respekt.

Ondřej Černý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme