Z peněz vybraných pro ústeckou zoo utratil nadační fond přes třetinu, zahrada ale nedostala nic

Nadační fond Folivora, který vybíral peníze pro ústeckou zoo, jich přes třetinu použil na vlastní provoz. Vyplývá to z vyjádření prezidenta fondu Karla Sladkého pro Český rozhlas Sever a server Hlídací pes.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Ústecká zoo již s fondem ukončila spolupráci (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Prezident fondu Karel Sladký poskytl průběžné zůstatky na účtu mailem Českému rozhlasu a serveru Hlídací pes. Z nich vyplývá, že fond od svého vzniku v červnu 2017 vybral 2 024 120 korun. Aktuálně má přitom na účtu 1 237 677 korun. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobné informace shrnula ve studiu Gabriela Hauptvogelová

Ústecká zoo tak s fondem ukončila spolupráci, protože pro ni nejsou žádné písemné podklady a nedostala od něj ani korunu.

Třetina příspěvků, tedy cca 700 tisíc korun, šla podle prezidenta Karla Sladkého na provoz nadačního fondu. „Pětatřicet procent vzniklo jako náklad práce nadačního fondu a zbývající ‚drobné' byly na aktivity, které jsme realizovali v zoologické zahradě, a které jsme si i museli v některých případech platit,“ vysvětlil Sladký.

O zbývající částku může zoo podle něj požádat, až bude mít stavební povolení stavbu asijského pavilonu a pavilon zoborožců.

‚Údaje nebyly pravdivé a úplné.‘ Proč kancléř Mynář a jeho firma čelí obvinění z dotačního podvodu?

Číst článek

Ústní dohoda

O účelu vybíraných peněz a podmínkách poskytnutí zoologické zahradě ale neexistují žádné písemné podklady. Karel Sladký vysvětlil, že na účelu vybíraných peněz i podmínkách, kdy je fond zahradě poskytne, se ústně domluvil s bývalým ředitelem Romanem Končelem. Neměli přitom ale potřebu tuto dohodu písemně stvrdit.

Prezident fondu nyní oslovuje dárce, aby se rozhodli, zda chtějí peníze vrátit – bez třetinové částky na provoz fondu, nebo je ponechat pro ústeckou či jinou zoo.

Právníci města Ústí nad Labem teď zvažují podání trestního oznámení kvůli poškození dobrého jména zahrady. Karel Sladký totiž oslovoval možné dárce jménem ústecké zoologické zahrady, aniž by o tom existovala nějaká dohoda a pověření – a zoo už s ním nechce být jakkoliv spojována.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme