Fondu ohrožených dětí hrozí exekuce. Dluží miliony za odvody státu

Fond ohrožených dětí se ocitl v problémech. Na zdravotním a sociálním pojištění dluží státu 22 milionů korun. Kvůli tomu hrozí fondu exekuce i to, že bude muset utlumit své aktivity zaměřené na okamžitou pomoc dětem. Fond chce požádat o pomoc vládu i veřejnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek v Brně-Líšni

Budova zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek v Brně-Líšni | Foto: Alena Podlucká

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková nepopírá, že miliony na odvodech státu skutečně dluží.

„Státní příspěvek přichází po novele ještě později než před novelou, takže zpoždění je asi dva a půl měsíce. Už mají být vlastně měsíc před tím zaplacené odvody. Třeba my jsme ještě nedostali za březen státní příspěvek a březnové odvody už se měly platit 20.,“ vysvětluje.

České správě sociálního zabezpečení nabízel fond podle Vodičkové splátky po milionu korun měsíčně, na to ale úředníci nepřistoupili. Ani nemuseli, na povolení splátek totiž není právní nárok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fondu ohrožených dětí hrozí exekuce. Státu dluží miliony za sociální a zdravotní pojištění

Klokánky pomáhají dětem, které potřebují rychlou a okamžitou pomoc, než se situace u nich doma zlepší.

„Je to opravdu, jak když se funguje doma v rodině. Chybí tedy mužský element, ale je to taková fakt rodina, to pomáhání. Myslím si, že v dětských domovech je to trochu jinak nastavené,“ myslí si Jolana, jedna z tet z brněnského Klokánku.

Ministerstvu práce a sociálních věcí se ale nelíbí hospodaření fondu – poukazuje na to, že třeba v roce 2006 mu poskytlo mimořádnou dotaci ve výši 15 milionů korun.

„Jedna z chyb je, že Fond ohrožených dětí neustále rozšiřoval svoje kapacity, aniž by na to měl finanční prostředky. Jiné organizace to přece takhle také nedělají,“ upozorňuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Marie Vodičková naopak tvrdí, že do potíží se Klokánky dostaly hlavně kvůli novele zákona o sociálněprávní ochraně dětí, která platí od začátku roku 2013. Ministryně Marksová to odmítá:

„Ráda bych podotkla, že v roce 2013 byl celkový příjem Fondu ohrožených dětí 262 milionů za rok, z toho 90 procent je z veřejných peněz a jenom 10 procent tvoří dary z celonárodní sbírky, kterou Fond ohrožených dětí uspořádal.“

Fond teď hodlá požádat o pomoc vládu, pokusí se oslovit i veřejnost se žádostí o finanční dary.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme