Řidič mustangu přiznal vinu u soudu kvůli nehodě u Špindlerova Mlýna. Jel až 158 km/h

Řidič Vojtěch Ch., který loni v září způsobil podle obžaloby nehodu mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem u soudu přiznal vinu. Před srážkou jel až 158 km/h. Obžalovaný řídil sportovní vůz Ford Mustang, když se v protisměru srazil s protijedoucím autem, ve kterém při nehodě zahynul generál Milan Jakubů, který byl zástupcem ředitele Vojenského zpravodajství.

Trutnov (Aktualizováno: 13:27 10. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie hledá svědky tragické srážky mustangu s rapidem u Špindlerova Mlýna

Policie hledá svědky tragické srážky mustangu s rapidem u Špindlerova Mlýna | Zdroj: Hasiči města Špindlerův Mlýn / Policie ČR

Okresní soud v Trutnově začal ve čtvrtek projednávat tragickou nehodu u Špindlerova Mlýna z loňského září. Řidič jel podle státní zástupkyně Dagmar Čevelové s mustangem před nehodou rychlostí až 158 km/hod.

Policie již dříve uvedla, že podle znaleckého posudku z odvětví silniční dopravy řidič mustangu v daném úseku výrazně překročil nejvyšší povolenou rychlost a také překročil nejvyšší možnou rychlost pro bezpečné projetí pravotočivé zatáčky.

Obžalovaný řidič se v den nehody loni 21. září účastnil akce setkání majitelů aut Ford Mustang nazvané Mustangem na střechu Krkonoš. Speciálně upravený mustang měl půjčený od pardubického dealera vozů Ford, společnosti Auto In.

Podle obžaloby se při cestě z Benecka přes Vrchlabí do Špindlerova Mlýna snažil dojet jiný mustang před sebou. V pravotočivé zatáčce se v protisměru čelně střetl se Škodou Rapid, kterou řídil Jakubů. 

Srážka ve 121 km/h

Obžalovaný jel podle Čevelové před nehodou riskantním způsobem rychlostí nejméně 140 kilometrů v hodině.

„Při nájezdu do pravotočivé zatáčky zvyšoval rychlost na nejméně 158 kilometrů v hodině ve snaze dojet jiný Ford Mustang,“ uvedla s tím, že následným brzděním před srážkou snížil rychlost na 121 kilometrů v hodině. „Nechoval se ohleduplně a ukázněně. Hrubě porušil zákony o bezpečnosti,“ řekla.

V rapidu zemřel Jakubů, jeho sedmačtyřicetiletá spolujezdkyně byla těžce zraněna. V mustangu sedělo také dvanáctileté dítě. Stejně jako řidič skončilo s lehkými zraněními v nemocnici. 

Omluvil se rodině

Řidič vyjádřil lítost a poškozené rodině se omluvil. „Události lituji, jsem si vědom své chyby. Jsem připraven nést trest,“ řekl před soudem. Nehoda se podle něj stala, když předjel vozy před sebou.

Z vlastní nehody si údajně moc nepamatuje. „Pamatuji si dokončené předjíždění, pak jen záblesky. Vědomí jsem nabyl až po příjezdu záchranné služby,“ řekl.

Vypověděl, že jel svižně, ale ne až tak rychle, jak uvádí obžaloba. V autě prý „trochu zápasil s automatickou převodovkou“. V minulosti se účastnil amatérských automobilových závodů, v době nehody pracoval ve společnosti Auto In v oddělení Performance.

Řidič je obžalován z trestných činů usmrcení z nedbalosti a z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a hrozí mu až osm let vězení. Pozůstalí a další poškození po obžalovaném požadují zaplacení 2,3 milionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme