Forejt po Hradu odchází i z ministerstva zahraničí. Na vlastní žádost

Jindřich Forejt po odchodu z Pražského hradu ukončí i služební poměr na ministerstvu zahraničí. Někdejší šéf protokolu o to požádal písemně a úřad mu vyhověl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Ovčáček a Jindřich Forejt na tiskové konferenci na Pražském hradě.

Jiří Ovčáček a Jindřich Forejt na tiskové konferenci na Pražském hradě. | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo uvedlo, že žádost přišla koncem roku 2016, bylo jí vyhověno a služební poměr skončí k 2. lednu 2017. Tímto dnem přestane být Jindřich Forejt zaměstnancem MZV, nebude tedy veden ani v evidenci zaměstnanců tohoto úřadu, uvádí se v tiskové zprávě.

Místa na Hradě se Jindřich Forejt vzdal k 6. prosinci, oficiálně z „osobních a zdravotních důvodů“. Média jeho výpověď také spojovala s řevnivostí mezi Forejtem a kancléřem Vratislavem Mynářem nebo poradcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým. To ale Zeman popřel.

Na ministerstvu zahraničí byl ve služebním poměru od června 2015, ale po celou dobu měl neplacené volno.

Zpočátku byl jeho odchod z Hradu spojován s několika přešlapy protokolu, jemuž léta šéfoval. Na veřejnost se nicméně dostaly informace o údajné kompromitující nahrávce.

Kauza Forejt přehledně: hradního ceremoniáře řeší protidrogová centrála i bezpečnostní úřad

Číst článek

Server Hlídací pes napsal, že na videích je Forejt zachycen při konzumaci bílého prášku nebo při různých sexuálních praktikách. Autentičnost záběrů se ale nepodařilo ověřit. Národní bezpečnostní úřad se zabýval možným odebráním jeho bezpečnostní prověrky. Forejt ale podle informací serveru Týden.cz bezpečnostní prověrku na druhý nejvyšší stupeň „tajné” vrátil před Vánoci sám.

Chybějící prověrka může být pro Forejta překážkou v další kariéře. Podle původního plánu prezidenta se měl protokolář stát velvyslancem ve Vatikánu. Velvyslanci přitom prověrku na tento stupeň musejí mít povinně.

Diskreditační kampaň?

Sám Forejt se k celé záležitosti veřejně nevyjádřil, nicméně v polovině prosince napsal exprezidentu Václavu Klausovi a jeho manželce dopis, v němž odmítl, že by byl zapleten do užívání drog. Údajně se stal terčem diskreditační kampaně, jejímž cílem měla být jeho likvidace – jak profesní, tak osobní. „Nikoho z těch, kteří o mě bezostyšně vypráví zrůdnosti, neznám,“ uvedl v dopisu.

Forejt byl ředitelem odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky v letech 2004 až 2016, tedy během funkčních období prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana. Ve funkci ho nahradil Miroslav Sklenář, který ji zastával právě před Forejtem. Na Hrad přišel z čínské společnosti CEFC.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme