‚Při natáčení zdokonalovali dovednosti.‘ Vojenská policie sehrála zadarmo kompars pro formuli 1

Vojenští policisté sehráli podle zjištění Radiožurnálu zadarmo kompars v reklamě společnosti Red Bull. Ta v historickém pražském centru natáčela spot s vozem formule 1. Pro záběry pořizované před prvním nádvořím Pražského hradu totiž vojenská policie poskytla motocykly s majáky i řidiče.

Praha (Aktualizováno: 13:32 23. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Formule na Pražském hradě | Foto: Daniel Vojtěch/Red Bull Media House | Zdroj: ČTK

Před kamerami sehráli doprovod pro vůz formule 1 při průjezdu plnou rychlostí přes vyklizené Hradčanské náměstí.

Angažmá vojáků v reklamním spotu schválil ministr obrany za ANO Lubomír Metnar. Radiožurnálu to řekla mluvčí vojenské policie Nikola Rimkevič Hájková: „Účast Vojenské policie byla schválena ministrem obrany za účelem pozitivní propagace resortu obrany ve vztahu k veřejnosti.“

Oficiální formace s majáčky měla podle ní pomoct podtrhnout majestátnost filmované lokace před Pražským hradem.

Motorka vojenské policie zaparkovaná na Hradčanském náměstí | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí zároveň odmítla, že by vojenské policii vznikly účastí na reklamní akci jakékoliv náklady.

Obdobné doprovody pro vozidla jsou totiž podle ní součástí výcviku motocyklové jednotky pro zajišťování bezpečnosti zahraničních delegací.

„V průběhu natáčení, v jejich řádné pracovní době, zdokonalovali vojenští policisté své dovednosti a reprezentovali Českou republiku a ministerstvo obrany,“ poznamenala Rimkevič Hájková.

Natáčení spotu v Praze bylo podle ní součástí reklamního projektu, který se týká České a Slovenské republiky „Po dokončení natáčení vznikne spot, který bude online celosvětově vysílán,“ vysvětlila.

Zatímco se vojenská policie podílela na natáčení pro soukromou firmu, které nesouviselo s její prací, tak třeba policie se v podobných spotech objevuje ojediněle a navíc bývají s jejich prací spojené. „Běžně však techniku pro komerční účely nepůjčujeme a to samé platí pro účast policistů na natáčení,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Z Karlova mostu na Hrad

Závodní vůz, se kterým německý automobilový závodník Sebastian Vettel vyhrál v roce 2011 titul mistra světa, projel ve středu ráno po Karlově mostě.

Následně - za doprovodu policie - monopost zavítal i na Hradčanské náměstí u Pražského hradu, do historického centra a v odpoledních hodinách zakončil jízdu kousek od Staroměstského náměstí.

Natáčení vyvolalo rozporuplné reakce. Někteří lidé na sociálních sítích natáčení označovali za skvělou reklamu pro Prahu, jiní kritizovali například cenu pronájmu Karlova mostu, kam normálně automobily nesmějí.

Na Karlově mostě se objevila formule, historickou památku si pronajali filmaři na natáčení reklamy

Číst článek

Paušální poplatek za Karlův most je 250 tisíc korun za den. Server Autosalon.tv pak vyčíslil celkové náklady na nejméně 316 380 korun bez DPH.

Pražští radní navíc ani nevěděli, že po Karlově mostě se bude prohánět formule. Podle radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) měli schvalovat jen natáčení filmu.

„Praha 1 dala stanovisko, že s tím souhlasí, stejně tak památkáři a náš odbor to podepsal. V předmětu ale stálo, že jde o pronájem pro film. Kdyby se věděl skutečný účel, tak k tomu nedošlo,“ řekl Chabr serveru iDnes.cz.

Na Karlově mostě nebo Hradčanském náměstí navíc zůstaly po jízdě formule tmavé fleky od pneumatik.

Možné uzavření Karlova mostu vyvolalo kritiku už v minulosti, konkrétně když si ho v roce 2006 chtěla pronajmout firma Luis Vuitton. Mělo se na něm uskutečnit slavnostní zakončení prestižní jízdy veteránů z Budapešti přes Rakousko do Prahy. K uzavření ale nakonec nedošlo, firma od akce na tomto místě ustoupila.

Formule na poušti

Rakouská společnost Red Bull už podobné reklamy natáčela v Kitzbühelu, formule jezdila po poušti, na Floridě po pláži nebo v Istanbulu po mostě, který spojuje evropskou a asijskou část města.

Naposledy vůz F1 projížděl Prahou v roce 2004, kdy zde exhibiční jízdu po Vysočanech předvedl Rubens Barrichello s ferrari. Do hlavního města v minulosti zavítali i mistři světa Mika Häkkinen, Fernando Alonso a sedminásobný světový šampion Michael Schumacher.

Jakub Troníček, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme