Rozhodčí si předávali úplatky přímo v šatně, plyne z policejních záběrů

Fotbaloví rozhodčí si po druholigovém utkání Vyšehrad – Sokolov předávali úplatky přímo v kabině za přítomnosti tehdejšího sportovního ředitele Vyšehradu Romana Rogoze. Policejní záběry odvysílala Česká televize v pondělním pořadu Reportéři ČT. Událost souvisí s kauzou údajné korupce a ovlivňování rozhodčích, ve které je trestně stíhaný i bývalý místopředseda Fotbalové asociace (FAČR) Roman Berbr.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Prostě rozhodnou dvě tři penalty. Víc toho asi nezvládneme,“ říká Rogoz na záběrech během poločasové přestávky utkání Vyšehrad – Sokolov, v jehož první půli gól nepadl. „Chlapi, nezbejvá nám než opravdu, zlomte vaz... soupeři,“ prohodí Rogoz směrem k hlavnímu sudímu Jiřímu Houdkovi a jeho asistentům.

Stíhání Berbra kvůli korupci pokračuje. Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo jeho stížnost

Vyšehrad nakonec zvítězil 2:1 a Houdek měl podle vyšetřovatelů přebrat od Rogoze po utkání úplatek. Na policejních záběrech je následně vidět, jak se dělí se svými asistenty. Petr Klupák si navíc obnos ihned uložil do peněženky.

Rogoz také vyvíjel tlak na delegáta utkání, aby nezmiňoval v zápise případné přehmaty sudích. „Dyť ty jsi normální darebák jako my všichni vostatní, vole. Tak prostě zavři obě oči, řekni hele, výbornej,“ říká na záběrech Rogoz.

Ovlivňování výsledků

Kauzu údajného ovlivňování utkání prostřednictvím rozhodčích rozpoutal loni v polovině října policejní zásah na několika místech v zemi včetně pražského sídla FAČR. Nejvýše postaveným v aféře je Roman Berbr, který už nefiguruje v žádné z fotbalových funkcí.

V polovině ledna byl stejně jako někdejší sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz propuštěn z vazby a všech 20 obviněných je už na svobodě. Berbr čelí také podezření ze zpronevěry.

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování výsledků řídila organizovaná zločinecká skupina. Mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí ligy do druhé. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Podle vyšetřovatelů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Berbr a skupina lidí kolem něj také zpronevěřili 850 000 korun z Plzeňského krajského fotbalového svazu.

mov, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít