Fotbalista Sabou prohrál u Soudního dvora EU spor s Českem o placení daní

Bývalý prvoligový fotbalista Jiří Sabou neuspěl u Soudního dvora Evropské unie ve svém sporu s českým státem. Sabou nesouhlasil s tím, že po něm úřady chtěly doplatit několik set tisíc korun na daních. Podle něj neměli daňoví úředníci právo prověřovat jeho příjmy v zahraničí. Soudní dvůr se ale postavil na stranu Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud Evropské unie v Lucemburku | Foto: Evropský soudní dvůr

Jiří Sabou, bývalý hráč Viktorie Žižkov nebo Teplic, měl připravit stát o několik set tisíc korun na daních, protože si ze svého daňového základu odečetl výdaje, které ve skutečnosti nikdy nezaplatil.

Finančnímu úřadu předložil faktury jedné maďarské agentury, které měly dokázat, že se uskutečnily cesty například do Británie, do Manchesteru United nebo do španělské FC Barcelony, kde prý agentura domlouvala pro Saboua angažmá. České daňové úřady ale s pomocí svých kolegů v zahraničí zjistily, že tyto týmy o Sabouově existenci vůbec nevědí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu s bývalým prvoligovým fotbalistou Jiřím Sabouem mluvil zpravodaj při Evropské unii Ondřej Houska

Sabou ale postup Česka zpochybnil. Podle něj čeští daňoví úředníci neměli právo vyžádat si bez jeho vědomí informace od kolegů z jiných zemí. Nejvyšší správní soud ČR proto požádal o stanovisko Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku. Ten dnes rozhodl ve prospěch České republiky.

Podle něj měly české daňové úřady právo vyžádat si informace bez vědomí fotbalisty od svých kolegů ze zahraničí.

Kauza se vztahuje k roku 2004. Původně tehdy vyměřily české daňové úřady fotbalistovi roční daň ve výši necelých 30 tisíc korun. Ale po prověření jeho tvrzení v dalších zemích EU se částka zhruba zdesetinásobila na necelých 300 tisíc korun. Po dnešním verdiktu evropského soudu bude muset Sabou částku doplatit.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme