Policie viní Berbra z uplácení, měl postavení organizátora. Spolu s ním vyšetřuje dalších 19 lidí

Kriminalisté od rána zasahovali v sídle Fotbalové asociace ČR (FAČR) na pražském Strahově. Podle informací Radiožurnálu příslušníci Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželi místopředsedu asociace Romana Berbra. Kromě něj policie zadržela a obvinila dalších 19 osob kvůli ovlivňování zápasů druhé a třetí ligy, uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Praha (Aktualizováno: 17:42 16. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr

Místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr | Foto: Michal Šula/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Kriminalisté NCOZ dnešního dne provádějí na několika místech České republiky úkony trestního řízení, které souvisejí s českým fotbalovým prostředím,“ řekl v pátek Radiožurnálu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Informace k úkonům NCOZ. Od dnešního dne provádějí policisté na několika místech České republiky úkony trestního řízení, které souvisejí s českým fotbalovým prostředím. Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze.
#policiepp

11:57 – 16. 10. 2020

31 318

Zásah v sídle fotbalové asociace potvrdil také mluvčí FAČR Michal Jurman: „V pátek 16. října od ranních hodin probíhají procesní úkony útvaru Národního centra proti organizovanému zločinu, jejichž součástí byla také prohlídka konkrétních nebytových prostor sídla asociace na Strahově.“

Soud kvůli sportovním dotacím s Peltou a Janstou napodruhé začal. Kratochvílová opět nedorazila

Číst článek

Asociace podle něj poskytuje „maximální součinnost všem složkám Policie České republiky a čeká na další pokyny a informace“.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová přiblížila, že zadržení jsou podezřelí z řady trestných činů. „Vrchní státní zastupitelství v Praze vede dozor v trestní věci, kterou dnes zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu. Tedy zahájila trestní stíhání 20 osob, z toho 19 osob bylo zadrženo policejním orgánem,“ uvedla v pátek pro Radiožurnál a Deník N.

Ve spojení s Rogozem

„Trestní stíhání je vedeno pro korupční trestné činy, především podplacení, přijetí úplatku, kdy někteří z obviněných se měli dopustit tohoto trestného činu ve prospěch organizované zločinecké skupiny. V této chvíli mohu pouze obecně říci, že trestní řízení je vedeno v souvislosti s korupcí při ovlivňování výsledků fotbalových zápasů,“ doplnila Bradáčová.

Středobodem vyšetřování, které policie zahájila podle informací Radiožurnálu před rokem a půl, je právě místopředseda asociace a vlivný zákulisní hráč Roman Berbr. Podle policie uplácel a to hned v několika případech a měl postavení organizátora. Peníze podle informací Radiožurnálu nosil další ze zadržených Roman Rogoz, kontroverzní funkcionář druholigového Vyšehradu. 

Berbr je bývalý rozhodčí, za minulého režimu pracoval pro StB, čímž se nikterak netají. V červnu 2013 byl zvolen místopředsedou asociace. Média dlouhodobě upozorňují, že je ve skutečností šéfem fotbalové asociace a to díky tomu, že ovládá většinu krajských svazů, kam dosazuje své lidi. Jeho manželka Dagmar Damková je bývalou šéfkou komise rozhodčích.

Markéta Chaloupská, Mirko Vasić, pj, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme