Fotbalová Sparta hospodařila se ztrátou téměř 142 milionů korun

Fotbalová Sparta Praha si v minulé sezoně připsala druhý nejhorší hospodářský výsledek v historii klubu. Ztráty dosáhly výše téměř 142 milionů korun. Českému rozhlasu to řekl předseda představenstva Daniel Křetínský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

AC Sparta Praha | Foto: AC Sparta Praha

Sparta hospodařila v červených číslech už čtvrtou sezonu v řadě. Loňský výsledek je sice o víc než čtrnáct milionů lepší než v ročníku 2007/2008, přesto se zařadil na druhé místo ve historii klubu, trvající už sto šestnáct let.

"Celkovou ztrátu ve výši 141,8 milionů korun způsobilo především výrazné omezení počtu transferů ve smyslu odchodů hráčů Sparty," sdělil Českému rozhlasu Křetínský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí redakce reportérů Českého rozhlasu Miroslav Motejlek ve vysílání Rádia Česko o finanční situaci fotbalové Sparty Praha

Důvodem je podle něj nejen celková situace na transferovém trhu, ale i cílená strategie Sparty, která má sportovně stabilizovat klub.

Spartě výrazně chybí i peníze z lukrativní Ligy mistrů. Tu si naposledy zahrála v roce 2005/2006. A ani letos nejsou zatím vyhlídky příliš růžové.

Sparta je po třetině ligy na čtvrtém místě. Možnost utkat se o účast v nejprestižnější soutěži přitom bude mít poprvé jenom vítěz nejvyšší domácí soutěže.

Sparta je součástí konsolidovaného celku J&T Financial Group. Slovenská skupina klub odkoupila v červnu 2004 od vydavatelství Vltava-Labe-Press za 554 milionů korun.

Pod vedením J&T vykázala Sparta souhrnnou ztrátu 363 milionů korun. Společnost proto bude muset i letos navýšit základní kapitál.

Sparta vykazuje ztrátu poslední čtyři roky

Vedoucí redakce reportérů Českého rozhlasu Miroslav Motejlek ve vysílání Rádia Česko vysvětlil, že se majoritnímu J&T nedaří dostat hospodaření do černých čísel, protože Sparta tyto poslední čtyři roky nepostoupila do Ligy mistrů.

Dá se očekávat, že ztráta se objeví i v příštím roce, jen by měla být menší, protože Sparta počítá s postupem do Ligy mistrů, a tedy s přísunem asi dvou set milionů korun za účast v této supersoutěži.

Sparta je pro J&T v jejím byznysu okrajovou záležitostí. Podle vedoucího reportérů Motejlka je možné, že by mohla Spartu prodat, a to předsedovi představenstva klubu Danielu Křetínskému. Už dnes mu patří asi 15 procent Sparty, a vzhledem k věku 34 let a majetku kolem pěti miliard korun si může Spartu pořídit.

Miroslav Motejlek, Ondřej Suchan, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme