Fotbalové stadiony se budou měnit

Všechny fotbalové stadiony, na kterých se hraje první liga, by se v dohledné době měly změnit. Českomoravský fotbalový svaz totiž realizuje projekt Stadiony 2003.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stadiony

Zjednodušeně: aby stadiony byly hezčí, bezpečnější a pro ty, co na nich hrají, i pohodlnější. Co se má změnit, je přesně stanoveno mezinárodními pravidly, takže se omezíme jen na to, čeho si všimne divák.

Jde třeba o nové sedačky, které musejí mít opěradla, nebo o monitorovací systém hlediště. To má být navíc přehledněji rozděleno do sektorů. Hřiště mají mít nově také osvětlení a jakési doběhové zóny. Ve výhledu jsou i povinná parkoviště pro diváky atd. Některé novinky se už podle Iva Lubase z Českomoravského fotbalového svazu realizují. "Výjimky se udělovat nebudou. Pokud vím, tak už pro jarní část sezóny byly stanoveny výběhové zóny za brankami, které jsou 5 respektive 4 metry a všechny kluby na tomto problému pracují."

Jestliže doběhové zóny budou na stadionech už od jara, na zbytek si zřejmě budeme muset počkat.

Realizace už zmiňovaných výběhových zón ale může na některých stadiónech narazit. Přeci jen jsou staré a jejich plocha na ně jednoduše nemusí stačit. To se týká hlavně dvou pražských stadionů Bohemians a Viktorie Žižkov. Jestliže klokanům pomůže posunutí branek a takzvané přelajnování hřiště, na Viktorce jde o poměrně velký problém. Pokud by udělali totéž, co v "ďolíčku" bude jim pořád pár centimetrů chybět a tak nejspíš přijde na řadu vyjednávání se svazem.

Na druhou stranu už asi máme i stadióny, které mezinárodní normy splňují. Jmenujme třeba Liberec nebo Spartu. Postupem doby ale přibývají také další stadiony. "Dá se říci, že z větší části Olomouc. Můžeme v této souvislosti hovořit už o nedávno dokončeném stadionu v Liberci a možná, že i stadion Královopolské v Brně, ta místa k sezení už tam jsou, samozřejmě tam v těch prostorách vevnitř jsou ještě rezervy." Tvrdí Ivo Lubas s tím, že všechny novinky by měly být nejpozději v roce 2003.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivo Lubas o vyhovujících stadionech

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme