Obviněný v kauze teplických prvňáčků přispěl tisíce na dobročinnost. Státní zástupce pozastavil stíhání

Obviněný v kauze nenávistných komentářů pod fotkou prvňáků z teplické základní školy zřejmě vyvázne bez trestu. Státní zástupce v jeho případě pozastavil trestní stíhání. Zohlednil mimo jiné to, že muž přispěl 15 tisíc korun na dobročinnost. České televizi to ve čtvrtek potvrdil Jiří Jarnot z Okresního státního zastupitelství ve Frýdku-Místku.

Teplice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotka žáků první třídy na Základní škole Plynárenská v Teplicích, která vyvolala řadu nenávistných reakcí na sociálních sítích. | Foto: Zdeněk Traxler | Zdroj: Deník

Frýdecko-místecká policie obvinila letos v dubnu jednoho ze tří podezřelých z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Hrozily mu až tři roky vězení.

Za nenávistné komentáře u fotky dětí z teplické školy padlo první obvinění. Muži hrozí až tři roky vězení

Číst článek

Státní zástupce, který trestní stíhání podmíněně zastavil, přihlédl také k tomu, že obviněný muž zaplatil 15 tisíc korun do fondu pomoci obětem trestné činnosti, informovala Česká televize.

Jednání druhého podezřelého vyhodnotila tachovská policie jako přestupek. Dozorující státní zástupce ale nařídil případ vrátit zpět policii k došetření.

Třetího podezřelého vyšetřovaného policií v Teplicích se dosud nepodařilo vyslechnout. Podle policejního mluvčího Daniela Vítka se pravděpodobně zdržuje mimo území Česka.

'Tam by sednul granát'

Fotografie dětí první třídy Základní školy Plynárenská, kam chodili převážně romské, vietnamské a arabské děti, se loni na podzim objevila na stránkách místního Deníku, který zveřejňoval snímky prvňáků i v jiných okresech.

Nejsem nějaký rasista... velký, prvňáky jsem do plynu neposílal, hájí se autor komentáře pod fotkou z Teplic

Číst článek

Poté se objevila i na sociálních sítích, kde někteří lidé začali děti označovat například za malé sebevražedné atentátníky. „Tam by sednul granát jak pr*** na prkýnko,“ zněl jeden z mnoha komentářů. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy.

Server iROZHLAS.cz v listopadu loňského roku kontaktoval dva diskutéry, kteří pod fotku dětí nenávistné komentáře přidali.

Víťa Kroupa vtipkoval v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici a „řešení problému se tak přímo nabízí“. Podle něj byl ale komentář vytržen v kontextu a posílání dětí do plynu tím nemyslel.

Diskutující Alena Čtvrtlíková, která navrhovala stížnost na teplickou školu, prý komentář napsala „v zápalu“ a proti dětem na fotografii nic nemá.

Peníze pro školu

Případ vyvolal vlnu solidarity a podpory veřejnosti. Ve prospěch školy byly například založeny dvě sbírky. Z té od sdružení Romea získala škola 225 tisíc korun.

Ředitelka Marcela Prokůpková řekla, že z peněz se budou těšit i napadení prvňáci. „Dostanou tablety a část bude na člověka, který těm dětem bude pomáhat nejen s učením, ale také s jejich problémy a na podporu dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.“

Na 590 tisíc z další sbírky škola v následujících letech využije na ozdravné pobyty nebo pořízení sportovních potřeb.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme