Březen versus červenec. Podívejte se, jak se do Prahy pomalu vrací život
Ulice Prahy, obvykle plné turistů, se v březnu ze dne na den vylidnily. Důvodem byla počínající epidemie koronaviru a s ní související opatření - hranice se uzavřely, letadla zůstala na zemi. Fotoreportérka serveru iROZHLAS.cz nyní vyrazila do ulic, aby s čtyřměsíčním odstupem zachytila stejná místa, která v březnu paralyzoval strach z koronaviru. Vrací se vše do starých kolejí?
Nouzový stav platil v Česku od 12. března března do 17. května. Život v zemi se v té době takřka zastavil - do značné míry se zavřely hranice, mimo provoz byly hotely, restaurace či nákupní centra, zavřené zůstaly památky.
K obdobným opatřením přistoupila nemalá část evropských zemí, a tak ustal i příliv turistů. Jen vedení Prahy očekává kvůli opatřením proti pandemii covidu-19 propad příjmů o 12 až 15 miliard korun.
Jak to v hlavním městě vypadalo? Takto lze Václavské náměstí a Národní muzeum spatřit zřídka.
I sousední ulice Na příkopě, jedna z nejprestižnějších adres v metropoli Česka, obvykle tepe životem.
Takto to vypadalo a vypadá na náměstí Republiky, kudy v časech nekoronavirových proudí davy turistů především kvůli Obecnímu domu.
Během nouzového stavu bylo možno spatřit místa tak, jak to běžně nejde. Zde Malé náměstí.
A tady Havelská tržnice.
Pokud jste v celkem nedávné době chtěli mít fotku Karlova mostu bez turistů či prodejců suvenýrů, museli jste si hodně přivstat. Během nouzového stavu se takový obrázek stal standardem.
Nejinak tomu bylo pod orlojem na Staroměstské radnici...
... i samotném Staroměstském náměstí.
Takto to vypadalo na Hradčanském náměstí...
... Zámeckých schodech...
... či Kampě.