Zkrvavené vlajky i černý humor. Výstava fotografií na Staroměstské radnici připomíná srpen 68

Lidé si můžou na pražské Staroměstské radnici až do konce srpna připomínat 50 let staré události, které souvisejí s okupací Československa. Výstava s názvem „Sovětská invaze - srpen 1968“ nabízí skoro 200 unikátních fotek z ulic Prahy, Brna, Liberce nebo Bratislavy. Přelomové okamžiky tehdy fotili profesionální fotografové i amatéři.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurátorkou výstavy na pražské Staroměstské radnici je Dana Kyndrová, která sama srpen 1968 zažila v Praze. Bylo jí tehdy 13 let.

„Vnímala jsem to velice emocionálně, protože všichni doufali, jak bude pokračovat Pražské jaro a ono to skončilo,“ vzpomíná fotografka. Snímky na výstavě podle ní mají velkou historickou hodnotu.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Veroniky Hlaváčové z výstavy na Staroměstské radnici

„Každá fotografie tady je především dokument. Troufám si říct, že to jsou jedny z nejlepších, které ze srpna 68 u nás existují.“

Hned na začátku výstavy lze najít třeba snímek s prodavačkou z masny, která stojí u vchodu se vzkazem „Ani gram masa okupantům“.  Na další fotce z Brna o kousek dál je zas text ve výloze obchodu: „Zlato, uran nemáme, republiku nedáme“.

„Asi máme takovou národní schopnost dělat si legraci i v těch tragických okamžicích. Třeba další heslo ‚pijte svoji vodku, nepijte nám krev‘, to už je takový černý humor,“ myslí si kurátorka.

Na dalších fotkách jsou ale tanky a zkrvavené vlajky. Například na snímku matky Dany Kyndrové, která zachytila, jak po Václavském náměstí pochoduje skupina mladých lidí nesoucích vlajku.

V srpnu 68 si lehl před sovětský tank, výjimečný příběh Jozefa Leváka zůstal v zapomnění

Číst článek

„Nejdramatičtější okamžiky byly před Československým rozhlasem, kdy se lidi snažili zabránit tomu, aby byl obsazen. Mladí lidé na této fotce nesou zkrvavenou vlajku dolů po Václavském náměstí a směřovali nejspíš na Staromák.“

Na výstavu přišel třeba i Igor, kterému bylo během sovětské okupace 24 let, a pracoval pro Československou televizi. Během 21. srpna byl v ulicích Prahy.

„Můžu říct, že fotografie jsou naprosto perfektní a vykreslují tu situaci takovou, jaká byla,“ pochvaluje si.

Fotky s tématikou roku 1968 mohli zájemci posílat do června také do soutěže Českého rozhlasu. Dorazilo přes 1000 snímků. Vítěze vyhlásí porota 16. srpna.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme