Franchetti vinen. Uprchlý Rus má za účast na anexi Krymu strávit pět let ve vězení

Městský soud v Praze odsoudil Alexandra Franchettiho, ruského občana, který dříve pobýval v Česku, k pětiletému vězení. Podle soudkyně Pavly Hájkové se podařilo prokázat, že v roce 2014 založil na Krymu zločineckou skupinu, se kterou se podílel na anexi poloostrova. Rus byl souzený v nepřítomnosti, protože využil příležitosti a po zprošťujícím verdiktu v roce 2022 odcestoval z republiky zpět do Ruska.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:37 7. 8. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Franchetti před soudem v roce 2021, po zprošťujícím verdiktu utekl do Ruska

Alexandr Franchetti před soudem v roce 2021, po zprošťujícím verdiktu utekl do Ruska | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Spáchal zločin účasti na organizované zločinecké skupině a za to se odsuzuje k trestu odnětí svobody v délce pěti roků ve věznici s ostrahou,“ vynesla soudkyně Pavla Hájková verdikt nad Alexandrem Franchettim.

Soud zrušil zprošťující verdikt nad Franchettim. Rus je obžalován ze zapojení do anexe Krymu

Číst článek

Podle ní se podařilo prokázat, že Rus žalovaný trestný čin skutečně spáchal. Jeho obhajobu, která tvrdila, že nemohl být na Ukrajině v inkriminovanou dobu přítomný, protože byl v Česku na operaci se zuby, označila soudkyně za účelovou a v rozporu s řadou předložených důkazů.

Jmenovala například jeho fotografie v uniformě s medailí za anexi Krymu či rozhovory, které sám poskytl ruskojazyčným médiím a ve kterých svou účast na ruské anexi poloostrova popisoval.

Franchettimu hrozil až patnáctiletý trest vězení, ten by byl ale podle soudkyně Hájkové nepřiměřeně přísný, protože Rus nebyl v minulosti trestán. Stejně tak by bylo nepřiměřeně přísné i žalobcem Martinem Bílým požadované doživotní vyhoštění z České republiky. Namísto toho je Franchetti vyhoštěný z Česka na dobu deseti let – tato doba se začne počítat od doby po absolvování trestu.

Soudkyně Pavla Hájková přivolala, po dvou odložených jednáních z důvodu absence jednoho z přísedících, náhradního přísedícího. Senát tak měl přísedící rovnou tři | Foto: Tomáš Pika | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obhájkyně Alexandra Franchettiho i žalobce Bílý si vzali do vyhotovení rozsudku čas na případné odvolání. Podle jedné z obhájkyň, Lenky Šrámkové, je těžké rozsudek aktuálně hodnotit, protože jde o velice citlivé téma.

„Důkazní situace je stále stejná. Vidíte, že se přesto změnil výrok v rozsudku. My samozřejmě se spoluobhájkyní stále zastáváme stanovisko, že je náš klient nevinný,“ řekla po rozsudku serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu. Jestli je i nadále, po Franchettiho návratu do Ruska, se svým klientem v kontaktu, odmítla novinářům říct.

S rozsudkem není zcela spokojený ani státní zástupce. „Trest je nižší, než jsem navrhoval. Proto ještě zvážím, zda podám odvolání či nikoliv. Nicméně v tomto případě je důležité, že obžalovaný byl uznán vinným ve smyslu podané obžaloby,“ konstatoval Bílý s tím, že odsouzení Franchettiho i v jeho nepřítomnosti svůj smysl má, protože jde o trestný čin, který je Česká republika povinná stíhat.

Šéf ozbrojené skupiny

Městský soud v Praze vynesl rozsudek v celé kauze již podruhé. První verdikt z roku 2022, který Franchettiho zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů, zrušil loni v květnu vrchní soud. A nařídil nové projednání.

Rus Franchetti, obžalovaný z účasti na anexi Krymu, byl soudem osvobozen. Rozsudek není pravomocný

Číst článek

Franchetti, který pobýval trvale v Česku, podle soudu v únoru 2014 v rozporu s ukrajinskou ústavou založil u krymského Sevastopolu nezákonné ozbrojené uskupení Sevastopolská obrana. Její součástí byla i dvanáctičlenná skupina Severní vítr, kterou sám financoval a vedl.

S jejich pomocí prováděl na Krymu diverzní akce „včetně ozbrojených útoků vůči ukrajinským vládním silám, ukrajinskému obyvatelstvu a kritické infrastruktuře“. A tím podle soudu přispěl k „protiprávní anexi Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu Ruskou federací“.

S obžalobou nesouhlasil

Franchetti s obžalobou od počátku nesouhlasil. Ve své výpovědi uvedl, že v průběhu anexe Krymu pouze hlídal v lese s dalšími civilisty, aby pomohl ochránit obyvatele v okolí Sevastopolu. Do oblasti podle svých slov navíc přijel až v době, kdy už anexe probíhala, chtěl prý kvůli nebezpečí válečného konfliktu ochránit svou rodinu a majetek.

Jenže jak už v roce 2019 informoval server iROZHLAS.cz, Franchetti ve skutečnosti dorazil do Sevastopolu dva dny před anexí. Rus to ostatně přiznává ve svém rozhovoru s ruskou novinářkou, který vedl v září 2014. V něm opakovaně potvrzuje, že do Sevastopolu dorazil 25. února 2014, ruští vojáci se na Krymu objevili až 27. února.

Alexandr Franchetti se v Praze živil jako fitness trenér | Zdroj: reprofoto, veřejná facebooková stránka Alexandr Franchetti

Česká policie ho zadržela na základě ukrajinského zatykače v září 2021 přímo na letišti Václava Havla v Praze. Po jeho zadržení rozhodovaly soudy o jeho vydání na Ukrajinu. Ačkoliv městský soud tuto možnost nejprve připustil, usnesení nakonec zrušil vrchní soud. Krátce po první rozhodnutí o vydání totiž Rusko napadlo Ukrajinu a podle soudce tak reálně hrozilo porušení Franchettiho lidských práv.

Po tomto rozhodnutí vrchního soudu byl sice Franchetti propuštěn z české předběžné vazby, na svobodu se ale nedostal. Okamžitě ho totiž zadržela Národní centrála proti organizovanému zločinu a sama jej pro účast na anexi Krymu obvinila.

Muže následně umístila do vyšetřovací vazby. V srpnu 2022 potom Vrchní státní zastupitelství muže obžalovalo. V říjnu 2022 padl ve věci zmíněný nepravomocný zprošťující rozsudek, Franchetti následně využil příležitosti a ze země odcestoval do Ruska.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme