Francouzi svého prezidenta volili i na ambasádě v Praze. Nezalekli se deště ani fronty

Nového prezidenta volí i Francouzi v cizině. Svoje hlasy odevzdávali už v sobotu v zámořských oblastech a v neděli se otevřely volební místnosti v Evropě. Na seznam voličů francouzské ambasády v Praze se zapsalo přes dva a půl tisíce lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I v cizině volí Francouzi svého prezidenta. Volební místnosti se dnes otevřeli na francouzských ambasádách. Takto to vypadaloi na té pražské. | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

K volbám na pražskou Kampu přicházely celé rodiny. Francouzi se před ambasádou potkávali s přáteli a rodiče se střídali u kočárků, aby mohli odvolit. Náladu nezhoršilo ani chladnější počasí, déšť a delší fronty, ve kterých stálo místy i kolem stovky voličů.

„Čekal jsem něco přes hodinu a čtvrt," popisuje volbu jeden z přítomných Francouzů. Někteří ale čekali i přes dvě hodiny. Ještě venku voliči museli projít kolem zaměstnanců soukromé bezpečnostní agentury a u vchodu je zkontrolovali zaměstnanci ambasády. Další kontroly byly pak i uvnitř.

Ostře sledované prezidentské volby. Francouzi rozhodují i o budoucnosti Evropy

Číst článek

„V budově velvyslanectví jsme pak prošli bezpečnostním rámem, takže jsme museli vyprázdnit kapsy a pak nás zkontrolovali i detektorem kovu," říká další z voličů.

Ti, kteří přišli na ambasádu, měli různé favority. Někteří dali svůj hlas menším kandidátům.
Francouzka Anna třeba volila socialistu Benoita Hamona. „Volila jsem ho, protože mi přijde, že je jeho program nejsmysluplnější. Bohužel si nemyslím, že se dostane do druhého kola," sdělila.

Asi z třicítky dotazovaných se většina shodla, že bude volit pro-evropské kandidáty.

Francouzi hlasovali v jednom ze sálů Bukvojského paláce, hned vedle místnosti, kde někdejší francouzský prezident Francois Mitterand na konci 80. let přijal české disidenty včetně Václava Havla.

 

 

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme