Důkaz vzájemné solidarity, pochvaluje si spolupráci lékařů v boji s epidemií francouzský farmakolog

Česká republika požádala v boji s druhou vlnou koronaviru o mezinárodní pomoc. Své lékaře do Česka poslaly například Spojené státy nebo Francie. Francouzský farmakolog Jérôme Lacroix spolupracoval s českými lékaři v Ústřední vojenské nemocnici a navštívil polní nemocnici v pražských Letňanech. Co říká na zřízení polní nemocnice? A proč podle něj evropské země nemají jednotný přístup v boji s nákazou?

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní francouzský farmakolog Jérôme Lacroix v polní nemocnici v pražských Letňanech.

„Všechny schůzky byly velmi upřímné. Nikdo si na nic nestěžoval. Lidé mají obavy. Kdo se ale dneska neobává nemoci Covid-19? Všichni se tu ptají, jak se bude vyvíjet tato pandemie. Na to se ale ptá celý svět,“ komentoval Lacroix | Zdroj: Velvyslanectví Francie v Praze

 „Viděl jsem, že tato nemocnice byla postavená opravdu s velkou míru profesionality a s dobrou organizací. Zařízení je určitě připravené. Zatím tam nejsou pacienti a doufám, že se to ani nestane,“ komentoval pro Radiožurnál polní nemocnici v pražských Letňanech Jérôme Lacroix, farmakolog působící ve francouzské armádě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o návštěvě francouzského farmakologa Jérôma Lacroix v Česku.

V minulosti byl několikrát nasazený v zahraničí a pracoval například v afghánském Kábulu. Do Prahy přijel poprvé v životě. „Setkal jsem se se zdravotníky z Ústřední vojenské nemocnice a s příslušníky 6. zdravotnického praporu v Letňanech. Měl jsem taky několik pohovorů s náměstky na ministerstvu obrany a zdravotnictví,“ popisoval průběh své návštěvy Lacroix.

Všech těchto schůzek se podle Jérôma Lacroix zúčastnili i američtí zdravotníci z Texasu a z Nebrasky. Francouzský lékař si pochvaloval spolupráci jak s nimi, tak i s českými lékaři. „Všechny schůzky byly velmi upřímné. Nikdo si na nic nestěžoval. Lidé mají obavy. Kdo se ale dneska neobává nemoci covid 19? Všichni se tu ptají, jak se bude vyvíjet tato pandemie. Na to se ale ptá celý svět,“ řekl.

Výjimečná mise 

Jérôme Lacroix byl členem krizového týmu, který na jaře ve Francii bojoval s první vlnou pandemie koronaviru. Každá země se podle něj se se zdravotnickou krizí vypořádává odlišným způsobem, svou roli podle něj hrají kulturní rozdíly.

Ve Francii za poslední den přibylo 52 518 nakažených, je to největší přírůstek od začátku epidemie

Číst článek

Francie například na jaře využila k převozu pacientů z přetížených oblastí a nemocnic rychlovlaky TGV. Tento systém francouzské úřady začaly připravovat krátce po teroristických útocích v roce 2015 a poprvé ho vyzkoušely loni. Letos podle Jérôma bylo možné vlaky znovu využít i díky tomu, že byly v době omezení pohybu méně využívané.

Jérômova cesta do Česka byla v rámci mezinárodní spolupráce výjimečná. „Byla to první podobná francouzská mise. Podstatně častěji si vyměňujeme informace s vojenskými zdravotnickými týmy, hlavně v Evropě. Tato mise myslím dokládá vzájemnou spolupráci a solidaritu mezi Francií a Českou republikou,“ pochvaloval si pro Radiožurnál francouzský lékař.

Jérôme Lacroix připomněl taky spolupráci francouzských a českých vojáků v africkém Mali, kde mezinárodní koalice bojuje proti islámským teroristům. Česká republika zároveň na jaře Francii nabídla 14 míst pro pacienty s nemocí covid 19. Francie je nakonec do Česka neposlala, protože se tamní situace zlepšila.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme