František Chvalovský byl propuštěn z vazby

Bývalý předseda Českomoravského fotbalového svazu opustil pankráckou vazební věznici po deseti měsících. František Chvalovský, který je stíhán kvůli úvěrovým podvodům, byl propuštěn z vazby na kauci 15 miliónů korun. Státní zástupce František Fíla uvedl, že tuto částku považuje za dostatečnou záruku, a Chvalovského útěku se neobává. Někdejší fotbalový boss byl ve vazbě od 16. března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F. Chvalovský | Foto: René Volfík

Její brány opustil krátce po poledni v doprovodu svého obhájce Karla Brücklera. Čekajícím novinářům řekl, že se už se těší na rodinu a že dobu strávenou ve vězení považuje za ztrátu času. Podrobnější otázky je podle svých slov ochoten zodpovědět asi za deset až 14 dní.

Chvalovský a pět jeho společníků čelí trestnímu stíhání pro podezření z úvěrového podvodu. Údajně připravili Komerční banku o 1,5 miliardy korun. Půjčené peníze použili jinak, než bylo s bankou domluveno, například na splácení svých předchozích dluhů, a už je bance nevrátili. Škoda, kterou způsobili, neustále narůstá o úroky a smluvní pokuty, takže nyní už přesahuje dvě miliardy korun.

František Chvalovský byl poprvé zatčen letos 27. února na ruzyňském letišti, když ještě coby předseda Českomoravského fotbalového svazu chtěl odletět na přátelský zápas naší reprezentace do makedonské Skopje. Kvůli obvinění z podvodu strávil ale tehdy za mřížemi jen zhruba 70 hodin. Poté Obvodní soud pro Prahu 1 přijal kauci deset milionů korun a propustil ho na svobodu. Z té se ale Chvalovský dlouho neradoval.

Po odvolání Vrchního státního zastupitelství se už 16. března znovu vrátil do vězeňské cely, ve které trávil svůj čas až do dnešního dne. Ve vazbě byl ze dvou důvodů - aby neovlivňoval svědky a aby nemohl uprchnout.

Soud také zajistil třetinu Chvalovského majetku. Jde zhruba o deset luxusních automobilů, pozemky a nemovitosti, peněžní konta, cenné papíry a majetkové podíly v různých firmách. Podařilo se odhalit a zmrazit také konto ve Švýcarsku. Chvalovský a jeho spoluobvinění nesmějí zajištěný majetek prodávat ani pronajímat. Z obstavených bankovních kont není možné vybírat peníze.

V souvislosti s touto kauzou se v lednu chystá také stíhání manažerů Komerční banky, kteří jsou podezřelí, že o podvodu věděli, a přesto další peníze Chvalovskému poskytovali.

Jana Petrová, Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme