Lidé se ve Slušovicích loučili s Františkem Čubou. Na pohřeb přijel i prezident Zeman

Na pohřeb Františka Čuby ve Slušovicích na Zlínsku přišlo ve středu zhruba 200 lidí včetně prezidenta Miloše Zemana. Čuba byl bývalý senátor za současnou Stranu práv občanů zemanovci a předsedy někdejšího známého JZD Slušovice fungujícího za minulého režimu. Zemřel minulý pátek ve věku 83 let.

Slušovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman přichází ve Slušovicích na Zlínsku na pohřeb bývalého senátora a předsedy JZD Slušovice Františka Čuby | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Obřad se odehrával ve slušovickém kostelíku Narození sv. Jana Křtitele. Maličký kostel byl plný, mnozí stáli i před ním a v okolí. Novináři dovnitř nesměli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak na Františka Čubu vzpomínají smuteční hosté. Natáčel Lukáš Veselý

Prezidenta Miloše Zemana pojilo s Františkem Čubou přátelství, Čuba dělal prezidentovi poradce pro zemědělství a hospodářství. Zeman také udělil Čubovi v roce 2013 medaili Za zásluhy.

Podle zpravodajů ČTK je mezi pohřebními věnci mimo jiné věnec prezidenta nebo města Slušovic.

Na pohřeb přišli i Čubovi bývalí zaměstnanci z JZD Slušovice. V rozhovorech oceňovali zejména to, že Čuba, který se stal předsedou JZD v sedmadvaceti letech, se zasloužil o rozvoj do té doby nevýznamné vesnice. Postavil byty, školy i infrastruktur a vytvořil v družstvu, pozdějším agrokombinátu, spoustu pracovních míst.

Čuba z průměrného družstva vybudoval za minulého režimu agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. V čele JZD Slušovice stál od roku 1963 do srpna 1990 a dokázal obratně využívat možností, jež tehdejší legislativa poskytovala, a s pomocí vazeb na příslušníky politické nomenklatury vybudoval družstvu v řadě oblastí monopolní postavení na československém trhu.

Podle některých bývalých zaměstnanců mu k tomu pomáhala i spolupráce s komunistickou StB, mluvil o tom například někdejší disident a pozdější šéf Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý. Společenské změny v závěru roku 1989 znamenaly začátek postupného rozkladu „slušovického zázraku“.

Zemřel František Čuba. Bývalému senátorovi a autorovi ‚slušovického zázraku‘ bylo 83 let

Číst článek

Za nynější SPOZ byl Čuba do Senátu zvolen za Zlínský kraj na roky 2014 až říjen 2020. Mandátu se vzdal v únoru 2018 po dlouhodobé absenci kvůli nemoci. V Senátu se neobjevoval od konce srpna 2016.

Nenastoupil ale na nemocenskou a dál pobíral plný plat, vzdal se ho až po kritice. František Čuba byl v minulosti také krajským zastupitelem a radním pro zemědělství.

Od vysoké školy byl Čuba členem KSČ (1956 až 1989), v roce 1993 vstoupil do ČSSD a od roku 2010 byl členem současné Strany práv občanů zemanovci, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do sněmovny.

Lukáš Veselý, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme