OBRAZEM: Vzpomínka na duchovního Líznu. Ve Vyšehorkách vedl bohoslužby a chudé zval na oběd

Na začátku března zemřel s koronavirem katolický duchovní, jezuita a bývalý chartista František Lízna. Poslední dny strávil kvůli těžkému průběhu choroby v olomoucké nemocnici, jeho domov byl ale na faře ve Vyšehorkách na Šumpersku. Server iROZHLAS.cz tam s ním před deseti lety strávil jednu jeho běžnou neděli. Vedl bohoslužbu, poobědval s muži na hraně společnosti, kterým pomáhal, a zašel na hřbitov.

Tento článek je více než rok starý.

Fotočlánek Vyšehorky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bylo pošmourné dubnové ráno a na duchovního Františka Líznu čekala jeho každotýdenní povinnost i radost – bohuslužba v malém kostelíku ve Vyšehorkách na Šumpersku. Na farnosti působil od roku 2004 a strávil tady sedmnáct let.

Podobně jako každou neděli i 17. dubna 2011 oblékl kněžské roucho a odsloužil mši. Tento jezuita patřil mezi nejvýkonnější kněze v okrese co do počtu křtů a byl známý svojí laskavostí.

Poté poobědval s lidmi bez domova a bývalými vězni. Fara se během let stala jejich útočištěm, Lízna se totiž dlouhodobě zaměřoval na jejich nápravu a pastoraci. Podobně se zajímal také o Romy.

Tento jezuita patřil mezi nejvýkonnější kněze v okrese co do počtu křtů. Byl známý svojí laskavostí, léta se obětavě staral o bývalé vězně a bezdomovce | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

I proto během svého života působil jako duchovní v několika českých věznicích, útěchu u něj hledali odsouzení v Kuřimi nebo na Mírově. Celu ale znal i z druhé strany. Za mříže se dostal v době komunismu pětkrát, třeba i za šíření samizdatu. V roce 1978 podepsal Chartu 77. Na kněze musel být kvůli režimu vysvěcen tajně, státní souhlas dostal až po roce 1989.

Po jídle na faře nedaleko Mohelnice následovala procházka k místnímu hřbitovu. Krátké i dlouhé poutě s ním ostatně byly a budou neodmyslitelně spojeny, jako sluha víry ušel po celé Evropě celkem 8950 kilometrů.

‚Doputoval do cíle‘

Jeho život letos ukončil koronavirus, kterým se v únoru nakazili všichni z fary ve Vyšehorkách. Nejhůře na tom byl právě Lízna, kterého s velmi těžkým průběhem nemoci odvezli do olomoucké fakultní nemocnice. Nakonec tady skonal 5. března.

Zemřel kněz a bývalý politický vězeň František Lízna. ‚Jsem ubožák a hříšník,‘ řekl v rozhovoru

Číst článek

„On by jistě řekl, že se vrátil domů nebo že doputoval do cíle,“ podotkl olomoucký farář Jan Regner.

Vzpomínku na duchovního na sociálních sítích sdílela řada osobností. Na setkání s ním vzpomínal například novinář a spisovatel Pavel Kosatík. „Myslím si, že František Lízna byl svatý člověk, schopný zázraků. Odpočívejte v pokoji, pane faráři, raduju se, že se radujete, tam, kde teď jste,“ napsal.

Pohřeb významného českého duchovního, kterému byl v roce 2001 propůjčen i Řád Tomáše Garrigua Masaryka, se bude konat v pátek odpoledne v brněnském jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Tělo zesnulého bude poté uloženo do krypty kostela, doplnilo arcibiskupství.

Mši bude celebrovat kardinál Dominik Duka. Kvůli pandemii se většina jeho příznivců nemůže zúčastnit, záznam z posledního rozloučení ale bude vysílat televize Noe.

Michaela Danelová, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme