František Příplata zatím zůstává na svobodě

Rumunské úřady zatím nijak nereagovaly na útěk Františka Příplaty před tamní spravedlností. Ale ani v případě, pokud by Rumunsko na podnikatele vydalo mezinárodní zatykač, Česká republika by jej do této země nevydala. Příplata byl v Rumunsku odsouzen k 8 letům vězení za podněcování k vraždě odborového předáka

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčího Ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna naše právní úprava neumožňuje vydání Příplaty. Podnikatel by tedy u nás zatím měl zůstat na svobodě: "S tím, že dále budou probíhat jednání Ministerstva spravedlnosti, která započala 16. června poté, co František Příplata byl pravomocně odsouzen nejvyšším soudem a zároveň vyjádřil souhlas s tím, aby nastoupil výkon trestu v České republice. Ministerstvo zahájilo jednání s rumunskou stranou o možnosti výkonu trestu v České republice."

V nejbližší době se chce Příplata obrátit k Evropskému soudu pro lidská práva. Podle advokáta Aleše Pejchala, který má s praxí u tohoto soudu zkušenosti, by mohl Rumunsko žalovat nejspíše kvůli porušení práva na spravedlivý proces. Musel by ale nejprve prokázat, že v této zemi využil všech zákonných prostředků, jak se domoci svých práv.

"Zrušení rozsudku dosáhnout nemůže, ale může dosáhnout toho, že by Evropský soud mohl konstatovat, že z nějakého důvodu právo na spravedlivý proces bylo porušeno. Mohl by z tohoto důvodu dostat satisfakci a dále by tam v rovině politické byl tlak na rumunskou stranu, aby s tím procesem něco udělala," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pejchal.

František Příplata je zklamán postoji ministrů vnitra a spravedlnosti. Ti včera kritizovali jeho útěk a naznačili, že zkomplikoval možná jednání o spravedlivém procesu a vydání do republiky. Odsouzený uprchl z obav o svůj život.

"Nevím, co mám dělat. Vyslechl jsem si ministran vnitra a když jsem ho slyšel, tak už zas dneska mám průjmy a jsem zas v tom zpátky. Nebylo tam řečeno to správné: Máme ho doma, zjistíme si, kde je pravda a podle toho uděláme rozhodnutí," uvedl Příplata.

Muže v Rumunsku odsoudili na osm let za podněcování k vraždě odborového předáka. František Příplata byl v Rumunsku odsouzen k 8 letům za podněcování k vraždě odborového předáka. Do vězení měl nastoupit v září - tvrdí ale, že je nevinný a že se v Rumunsku obával o svůj život. Minulý týden proto uprchl do vlasti.

Pavla Dluhoschová, Marián Vojtek, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme