František Příplata zatím zůstává na svobodě

Rumunské úřady zatím nijak nereagovaly na útěk Františka Příplaty před tamní spravedlností. Ale ani v případě, pokud by Rumunsko na podnikatele vydalo mezinárodní zatykač, Česká republika by jej do této země nevydala. Příplata byl v Rumunsku odsouzen k 8 letům vězení za podněcování k vraždě odborového předáka

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčího Ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna naše právní úprava neumožňuje vydání Příplaty. Podnikatel by tedy u nás zatím měl zůstat na svobodě: "S tím, že dále budou probíhat jednání Ministerstva spravedlnosti, která započala 16. června poté, co František Příplata byl pravomocně odsouzen nejvyšším soudem a zároveň vyjádřil souhlas s tím, aby nastoupil výkon trestu v České republice. Ministerstvo zahájilo jednání s rumunskou stranou o možnosti výkonu trestu v České republice."

V nejbližší době se chce Příplata obrátit k Evropskému soudu pro lidská práva. Podle advokáta Aleše Pejchala, který má s praxí u tohoto soudu zkušenosti, by mohl Rumunsko žalovat nejspíše kvůli porušení práva na spravedlivý proces. Musel by ale nejprve prokázat, že v této zemi využil všech zákonných prostředků, jak se domoci svých práv.

"Zrušení rozsudku dosáhnout nemůže, ale může dosáhnout toho, že by Evropský soud mohl konstatovat, že z nějakého důvodu právo na spravedlivý proces bylo porušeno. Mohl by z tohoto důvodu dostat satisfakci a dále by tam v rovině politické byl tlak na rumunskou stranu, aby s tím procesem něco udělala," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pejchal.

František Příplata je zklamán postoji ministrů vnitra a spravedlnosti. Ti včera kritizovali jeho útěk a naznačili, že zkomplikoval možná jednání o spravedlivém procesu a vydání do republiky. Odsouzený uprchl z obav o svůj život.

"Nevím, co mám dělat. Vyslechl jsem si ministran vnitra a když jsem ho slyšel, tak už zas dneska mám průjmy a jsem zas v tom zpátky. Nebylo tam řečeno to správné: Máme ho doma, zjistíme si, kde je pravda a podle toho uděláme rozhodnutí," uvedl Příplata.

Muže v Rumunsku odsoudili na osm let za podněcování k vraždě odborového předáka. František Příplata byl v Rumunsku odsouzen k 8 letům za podněcování k vraždě odborového předáka. Do vězení měl nastoupit v září - tvrdí ale, že je nevinný a že se v Rumunsku obával o svůj život. Minulý týden proto uprchl do vlasti.

Pavla Dluhoschová, Marián Vojtek, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme