Policie navrhla obžalovat Savova a dalších deset lidí z krácení daní a praní špinavých peněz

Policie navrhla podání obžaloby v případu krácení daní a praní špinavých peněz se škodou zhruba 700 milionů korun. V pondělí to sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. V kauze čelí stíhání 11 lidí, podle dřívějších informací je mezi nimi podnikatel František Savov. Kriminalisté ukončili vyšetřování po osmi a půl letech.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 16:58 13. 6. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel František Savov (vpravo) na snímku pořízeném 10. června 2015

Podnikatel František Savov (vpravo) na snímku pořízeném 10. června 2015 | Foto: Jakub Dospiva | Zdroj: ČTK

„Délku vyšetřování ovlivnila sofistikovanost případu, kdy k transakcím byla použita řada bankovních účtů offshore společností, a také vyhýbání se trestnímu řízení ze strany jednoho z obviněných,“ uvedl mluvčí NCOZ Ibehej.

Podnikatel Savov požádal v Británii o azyl. Brání to jeho vydání do Česka

Číst článek

Savov žije a podniká ve Velké Británii. Tamní soudy v minulosti opakovaně rozhodly o jeho vydání do vlasti, podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství ale v zemi požádal o azyl. Ibehej v pondělí napsal, že proti jednomu z obviněných vede policie stíhání jako proti uprchlému.

Skupina obviněných podle kriminalistů neoprávněně vylákala nadměrné odpočty DPH u jimi ovládaných společností, a to v období od září 2009 do dubna 2012. Finanční prostředky, které jim vyplatil finanční úřad, následně na pokyn jednoho z obviněných přeposílali na větší množství bankovních účtů, aby je legalizovali.

„Policistům NCOZ se podařilo zajistit jako tzv. náhradní hodnotu majetek v celé výši způsobené škody,“ doplnil mluvčí s tím, že případ s krycím názvem Octavian řešil pracovní tým Daňová Kobra v součinnosti s Finančním analytickým úřadem.

Mladou frontu vydražila firma Internet Info. Za online divizi dala 15,8 milionu korun

Číst článek

Všichni obvinění jsou na svobodě, v případě pravomocného rozsudku jim hrozí až desetileté vězení. O podání obžaloby bude rozhodovat Městské státní zastupitelství v Praze.

Padesátiletý podnikatel tvrdí, že se ho policie snaží zlikvidovat s cílem zmařit jeho obchody. Už dříve řekl, že se před českou justicí neskrývá, je ale přesvědčený, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces.

„Kauza Octavian stála na počátku cílené likvidace podnikatele Františka Savova a jeho byznysu. Během let následujících po vypuknutí kauzy byl František Savov připraven o společnosti a majetky miliardových hodnot, často za asistence a dohledu policie, státního zastupitelství a soudů,“ reagoval na návrh obžaloby Jan Hrubeš, mediální zástupce Františka Savova.

„František Savov považuje veškerá obvinění v kauze Octavian za absurdní a vykonstruovaná. Kauzu permanentně provází šíření nepodložených spekulací, lží, nelegální úniky z vyšetřovacího spisu a dehonestační kampaň. Státní zastupitelství předkládalo britským úřadům nepravdivé informace s cílem dosáhnout vydání Františka Savova do České republiky. Přitom české justiční orgány za celou dobu nebyly ochotny Františka Savova ani vyslechnout. František Savov věří, že se věc dostane do rukou soudu, který bude mít odvahu odolat nátlaku a spravedlivě rozhodnout,“ doplnil.

V České republice byl Savov známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta. Právě v sídle vydavatelství zasahovali v roce 2013 kvůli daňové kauze policisté. Do portfolia Mladé fronty patřil například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné časopisy a firemní periodika.

Část titulů včetně deníku E15 od Savova v roce 2016 koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme