Střídání stráží stíhaného Vaveru neohrozí. ‚Ctím presumpci neviny,‘ říká nový šéf hasičů Vlček

Obviněný náměstek František Vavera zůstane ve své funkci i pod novým šéfem hasičů Vladimírem Vlčkem. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mu kvůli policejnímu obvinění hrozilo postavení mimo službu, Vlček by ale podle svých slov sáhl k odvolání až v případě, kdy by si Vavera vyslechl pravomocný rozsudek. „Práci nemůže vykonávat nikdo takový,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Vavera, Městský soud 20.9.2018 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Než se stal druhým mužem českých hasičů, působil František Vavera jako šéf kabinetu někdejší náměstkyně ministra vnitra Moniky Pálkové. Právě tehdy se měl podle České televize zapojit do manipulace zakázky na simulaci leteckých nehod.

Policie ho kvůli tomu loni na jaře obvinila a ve hře bylo i postavení mimo službu, jak loni uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Politická síť ‚velrybáře‘ Horáčka: sponzoroval Piráty i KSČM, pracovat chtěl i s tajemníkem Vojtěchem

Číst článek

Tehdejší šéf hasičů Drahoslav Ryba se však stíhaného podřízeného zastal. A stejný postoj k celé věci zřejmě zaujme i jeho nástupce Vladimír Vlček, který je ve funkci od pondělka. Personální změny sice nevyloučil, v případě Vavery ale podle něj nadále „platí presumpce neviny“.

Stopku by tak náměstkovi vystavil až ve chvíli, kdy by ho soud pravomocně odsoudil. „Z pohledu našeho služebního zákona je jasné, že práci nemůže vykonávat nikdo takový,“ přiblížil. Další podrobnosti ale neuvedl s tím, že se s řadou věcí musí ještě seznámit.

Sám Vavera celou věc nechce vůbec komentovat. Při žádosti o telefonický rozhovor si ani neposlechl otázku. „Ne, ne, ne. Já se omlouvám, mějte se pěkně. Na shledanou,“ odvětil do telefonu. 

Plagiátorství vlastní práce?

Obvinění kvůli simulátoru ovšem není první kauzou, kterou musel Vavera řešit. Před šesti lety mu Policejní akademie odebrala doktorský titul kvůli plagiátorství. Vavera se ale bránil, nakonec se ho zastal Městský soud v Praze i Nejvyšší správní soud. 

Ve své práci totiž náměstek šéfa hasičů využíval své vlastní texty. Soudce Pavel Šimka tedy podle serveru Seznam Zprávy argumentoval tím, že nešlo o klasické plagiátorství.

„Máme tiskové oddělení, tak jestli potřebujete něco ohledně hasičů, zeptejte se tam,“ snažil se dotazům vyhnout. Na argument, že se dotaz týká přímo jeho, už ale nereagoval a položil telefon.

Jen jedna část

V kauze zatím probíhá vyšetřování. „Počet obviněných osob se od zahájení trestního stíhání nezměnil,“ přiblížil situaci státní zástupce Zdeněk Matula.

Mezi obviněnými podle Seznam Zpráv figuruje také Vaverova bývalá šéfka Pálková. Ta sice už nepůsobí na postu náměstkyně, na vnitru ale zůstala jako vedoucí oddělení strategií.

Tendr je přitom jen jednou částí výměnného obchodu s veřejnými zakázkami, jak tvrdí obviněný ústecký podnikatel Tomáš Horáček. Ve své výpovědi propojuje Fakultní nemocnici Bulovka s resortem vnitra. A ukazuje právě na Pálkovou.

‚Pošlu to po Monice.‘ V pletichách s tendry figuruje i Chovancova exnáměstkyně. Resort její práci chválí

Číst článek

Ta se podle něj dohodla s obviněnou exředitelkou Bulovky Andreou Vrbovskou, že jí na vnitru zařídí čtyřicetimilionový grant. Na oplátku Vrbovská přítelkyni nabídla tendr na úklidové služby u ní v nemocnici. Předpokládaná hodnota zakázky byla stanovena na 149 milionů korun.

Tendr měla dle dohod popsaných Horáčkem získat společnost TSB, kterou vlastní stíhaný manžel Pálkové Daniel a kterou s ním patnáct let ovládala i Pálková. Pomáhat se „správným“ nastavením tendru měl právě Horáček, o jehož výpovědi obsáhle informovaly Lidové noviny.

Pálková označila Horáčkovu výpověď za nepravdivé „úvahy“.

Zakázka na simulace zásahů u leteckých nehod

  • Zakázka odstartovala v říjnu 2017.
  • Ministerstvo vnitra poskytlo k řešení projektu zhruba 40 milionů korun třem univerzitám - Západočeské univerzitě v Plzni, Univerzitě Pardubice a Technické univerzitě v Košicích.
  • V pardubické univerzitě působí Vladimír Němec, v té košické Stanislav Szabo.
  • Zmiňovaní se podle Němce znají přibližně od roku 2004. Pracovali spolu pro České vysoké učení technické, nyní se potkávají na univerzitě v Košicích.
  • Horáček vypověděl, že z projektu měly být vyváděny peníze skrze položky na mzdy, za přiklepnutý grant měl Szabo Vrbovské dát odměnu „v řádu milionů“.
  • Szabo i Němec tvrdí, že jejich projekt je naprosto transparentní.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme