Franz: Prezidentská volba pro mě není prioritou

50:1. Takový je zatím kurs, že se Vladimír Franz stane příštím českým prezidentem. A že je ten kurs reálný potvrzuje i sám kandidát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Franz

Vladimír Franz | Foto: Miroslav Čech

„Pro mě zvolení prezidentem není vlastně prioritou Pro mě je daleko zajímavější, že tady vznikla jakási iniciativa, že ta společnost neusnula jenom v takové pasivní trpné podobě, jak jsme to znali i z dřívějších dob, že všichni brblají, ale snad to byla jakási z prvních vlaštovek, že lidem není úplně všechno jedno a chtějí pro to leccos udělat," řekl v diskusním pořadu Studio Česko prezidentský kandidát Vladimír Franz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentského kandidáta Vladimíra Franze se ptá moderátor Ondřej Černý.

Pokud ale příliš nevěří ve své zvolení, tak proč do podobného podniku vůbec jde?

„Nejde o osobní ambice. Já dobře vím, že postavení prezidenta je především služba, je to svým způsobem poslání a je to také oběť. Tohle člověk ví a ví, čeho by se asi všeho musel vzdát. Je to ale rozhodnutí k určité cestě. V tom rozhodnutí potom na té cestě už asi není místo pro mé subjektivní pocity vadí, nevadí, líbí, nelíbí."

KSČM není dle Franze demokratická

K výrazným prezidentským pravomocím patří možnost pověřování premiéra. Prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka jasně deklaroval, že on by vládě, která by stála na hlasech komunistů šanci nedal.

„KSČM, která skutečně neudělala tlustou čáru za svou minulostí, která neustále má ve svém základu teze o třídním boji, o třídní nenávisti, a nevyrovnala se se svou minulostí, pro mě není strana demokratická," souhlasí Vladimír Franz, podle kterého ale není problém pouze v KSČM.

„To se může týkat i stran jiných, nejrůznějších extremistických, protože jak je celková situace, myslím, že může nastat čas, kdy se někdo objeví a začne mocným populismem jitřit nízké pudy lidí. Čili by ten stát měl mít mechanismus, aby se to rozpoznalo a včas tomu zabránilo, aby prezident nakonec nebyl nebožák, který je postaven před ano nebo ne," má jasno Franz.

A kterou část politického spektra by se zařadil?

„Já si myslím, že levicové a pravicové, to už je trochu hra na Rychlé šípy a Bratrstvo kočičí pracky.," odmítá dělit politickou scénu prezidentský kandidát. Liší se tak od stávající hlavy státu Václava Klause. Podobné je to i v postoji k využívání možnosti prezidentského veta.

„Myslím si, že osobní názor je důležitý, jinak by na Pražském hradě mohl být computer. Není otázka ano, nebo ne, je otázka míry toho názoru," uzavřel v diskusním pořadu Studio Česko kandidát na post Českého prezidenta Vladimír Franz.

Termíny prezidentských voleb určí předseda Senátu Štěch i s ohledem na dovolené

Číst článek

Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme