Free ride je zábava, která komplikuje práci záchranářů i ochránců přírody

Horská služba Jeseníky dnes odvolá vysoké nebezpečí pádu lavin. Hrozba sesuvu sněhu se sníží na třetí stupeň z pěti. Záchranáři upozorňují, že pohyb ve volném terénu zůstává i nadále riskantní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Varování by si měli vzít k srdci především ti, kteří se za adrenalinem vydávají mimo sjezdovky. V českých horách je jich čím dál víc.

Takzvaný free ride - to je novodobý trend českých lyžařů. Jízda po upravené sjezdovce je nebaví, a tak se spustí z kopce dolů třeba lesem. Někteří dobrodruzi jsou mnohem odvážnější. Třetí lavinový stupeň pro ně nepředstavuje velké riziko. A právě proto je podle horského záchranáře Marka Formánka nejzrádnější:

„V případě nějakého nárazu do stromu nebo zadrhnutí lyže o kořeny je nám pak ta technika tam k ničemu. Všechno bychom museli řešit na lyžích ve větším množství lidí a pak opravdu nastávají časové prodlevy,“ říká Marek Formánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co je to takzvaný free ride, objasňuje reportérka Českého rozhlasu Andrea Švubová

Kdyby se takové mimořádné zákroky zpoplatnily, možná by mladí nadšenci výlet za adrenalinem přehodnotili.

„Narozdíl od alpských zemí nebo i Slovenska u nás nehrozí jakýkoli postih za hledání nebo složitější transport z terénu. A tudíž na to možná tak trošku hřeší,“ konstatuje s politováním Marek Formánek.

Příznivci volného lyžování přidělávají vrásky i ochranářům přírody. Vyhledávají většinou lokality v národních přírodních rezervacích, kde je pohyb mimo značené trasy zakázaný. Na to ale lyžaři vůbec nedbají. Je totiž velmi nepravděpodobné, že v terénu narazí na strážce přírody.

Andrea Švubová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme