Fronty na dětské pasy nepolevují. Bude hůř, říkají úředníci

Budíček ještě za tmy, vzbudit děti a postavit se do fronty před radnici. Tak to vypadá každý všední den v mnoha městech. A dnešek nebyl výjimkou. Velký zájem o vyřízení nového cestovního dokladu mnohonásobně převyšuje kapacitu úředních přepážek a velký vliv má i letošní novinka - pas musí mít od 26. června každé dítě včetně kojenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad na Praze 1, poslední den k odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob | Foto: Filip Jandourek

Přeplněná chodba, občas je slyšet dětský pláč. Tak to vypadá v čekárně oddělení cestovních dokladů v Ostravě. „Jsem tady potřetí. Byla jsem tady, když mi turniket nevyjel ani číslo. Tolik klientů tady přede mnou bylo. Dneska už jen 12 čísel a jsem na řadě, tak už to snad klapne,“ říká Jana Zajacová, která čeká spolu se svou ani ne dvouletou dcerkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Martina Knitla z Ostravy

Obě už tady pročekaly spoustu času. Mezi maminkami je téma hovoru jasné. Proč musí do fronty tahat i tak malé děti? „Nevím, jak to přesně je. Slyšela jsem, že to snad platí pět let. Vyfotit si kojence a mít ho v platnosti pět let, kdy se vám naprosto změní, mi přijde hodně mimo, ale chápu, že dítě musí mít vlastní průkaz.“

Ode dneška je na ostravském pasovém oddělení i dětský koutek. Děti ho objevily okamžitě. „Beru to jako samozřejmost. Pokud si někdo něco takového vymyslí, tak se podle toho musí zařídit,“ říká jedna z maminek.

Fronta ještě před otevřením

A příklad z jiného města – z Opavy. Ráno, pár minut před otevřením kanceláří, stojí venku 150 lidí. „Přišel jsem v 5 hodin 10 minut. Je to hrůza, ale co nám zbývá, musíme si to vyřídit,“ podotýká jeden z čekajících. Další přišel ve tři čtvrtě na šest nebo za deset minut šest.

Desítky rodičů využily své dovolené před svátkem a vyrazily i na jihlavský magistrát. Zatímco běžně na oddělení, kde se vyřizují občanské průkazy nebo cestovní pasy, sedí okolo pěti lidí, v devět hodin ráno se jich tu tísní desítky.

„Teď čekáme asi čtvrt hodinky, předtím jsme byli hodinu venku,“ upřesňuje Míla Pražská, která stojí na schodech. Opodál je mladá maminka Monika Tesařová, která na úřad dorazila s pěti dětmi. „Myslím si, že to půjde v pohodě, vzhledem k tomu, že ti dva už jsou větší. Uvidíme, jak s mimčem, ale zase už to není tak malé miminko,“ poznamenává o focení, které její děti čekalo.

Kámen úrazu - focení

„Filípku, dívej se na tohohle zajíčka. Tady se dívej. Ale jo, máme to bez chyby. Šikulka, dostane ode mne obrázek,“ říká úřednice Marie Navrkalová. Podle ní je focení ten největší kámen úrazu. Zatímco malého Filípka se jí podařilo zvěčnit napodruhé, jsou rodiče, kteří odcházejí s nepořízenou.

„Řekla bych, že s miminky je snad někdy lepší práce než s dvou až tříletými dětmi. Ty už jsou upnuté na maminku a fotit se a cizí lidi, to už jim dělá problém,“ doplňuje Navrkalová. Kromě focení bývají problémem také nezbytné doklady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Lucie Maxové z Jihlavy

„To je pro Filípka rodný list a budu potřebovat ještě Barborky. Tohle máte jenom ofocené, to není originál,“ říká úřednice. „Aha, my jsme ho ztratili, tak jsme to měli takhle,“ odpovídá maminka. K vyřízení cestovního pasu nebo občanského průkazu je ale potřeba právě originál rodného listu dítěte a občanský průkaz zákonného zástupce. Osvědčení o státním občanství, které bylo vyžadováno dříve, už potřeba není.

I když některé radnice nabízejí delší úřední hodiny nebo možnost objednávání, fronty jsou pořád dlouhé. A podle úředníků bude ještě hůř. Minimálně do začátku letních prázdnin.

Martin Knitl, Lucie Maxová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme