Na Frýdecko-Místecku objevili 200 palet nebezpečného odpadu. Primátor svolal krizový štáb

Ve Starém Městě na Frýdecko-Místecku byl odhalen sklad nebezpečného odpadu. Polská firma do něj zřejmě navezla směsi odpadních hořlavých látek. Řekla to mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Místo hlídá policie. Do objektu někdo zhruba na dvou stovkách palet navezl barely, jejich celkový objem by mohl být až 500 tisíc litrů. Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) kvůli tomu svolal krizový štáb.

Ostrava (Aktualizováno: 15:20 24. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nelegálním uskladněním látek se zabývá policie, hasiči, Povodí Odry, Česká inspekce životního prostředí a další instituce | Foto: Michal Polášek | Zdroj: Český rozhlas

Nelegálním uskladněním látek se zabývá policie, hasiči, Povodí Odry, Česká inspekce životního prostředí a další instituce, uvedla Matějíková.

„Ve Starém Městě vlastník objektu pronajal skladovací prostory polské firmě, která tam navezla obrovské množství barelů. Když to zjistil, kontaktoval policii, a protože Staré Město z hlediska státní správy spadá pod Frýdek-Místek, začali jsme vše aktivně řešit. I proto, že se jedná o lokalitu bezprostředně sousedící s naším katastrálním územím,“ uvedl Pobucký. Vyjádření policie zjišťujeme.

Z auta u Odoleny Vody vypadly barely s tisícem litrů kyseliny. Silnice bude uzavřená do úterý

Číst článek

Podle Matějíkové se ukázalo, že polskou firmu nelze kontaktovat a vše se musí řešit přes hranice. Mluvčí uvedla, že krizový štáb se shodl, že nebezpečný odpad by měl být z haly postupně odebrán a převezen k likvidaci odbornou firmou, aby se vyloučila možnost úniku látek, výbuchu, požáru, ohrožení podzemních vod i obyvatelstva.

Objekt určen k demolici

Krizový štáb zasedá od středy, město o situaci informovalo až ve čtvrtek. „Dnes (ve čtvrtek, pozn. red.) už jdeme s informacemi ven, protože jsme se shodli na riziku, že podobných míst může být nejen v kraji, ale v celé republice víc, a shodli jsme se na potřebě upozornit, že se něco takového organizovaně děje, aby si vlastníci skladovacích objektů dávali pozor, komu je pronajímají, a neztráceli přehled, co se v jejich nemovitostech děje,“ podotkl Pobucký.

Objekt, do něhož byly barely navezeny, je určen k demolici. Chybí k němu potřebná dokumentace o inženýrských sítích. Za riziko primátor považuje i velké množství odpadu, k němuž se zatím nikdo nehlásí.

„Nevíme, zda někde v tom obrovském objemu nemůže docházet k úniku, zvlášť když na některých místech došlo ke zborcení nádob. Na druhou stranu není důvod k panice, víme, že se nejedná o žádný extrémní případ typu radioaktivního odpadu, ale o směsi odpadních hořlavých látek. Přesto si nemůžeme dovolit být nečinní,“ míní primátor.

Podle mluvčí se navíc vzorky neodebíraly ze všech barelů, ale jen z několika.

Bílý kůň?

Primátor doplnil, že barely by se z objektu mohly začít odvážet příští úterý. Specializované firmy se nyní snaží vymyslet, jak je přepravit a likvidovat. „Rozhodnutí, předpokládám, padne v úterý ráno. Pokud se to celé spustí, tak v úterý by měl být den D, kdy bychom mohli začít s likvidací,“ uvedl Pobucký.

Podle něj půjde o drahou záležitost. „Zákon hovoří tak, že pokud je známý původce odpadu, tak to hradí město a následně to vymáhá po tom původci, pokud není známý původce, tak to hradí kraj,“ vysvětlil.

Podle něj je původce zřejmě znám, ale případ řeší policie a není vyloučeno, že šlo o takzvaného „bílého koně“. Město předpokládá, že náklady půjdou z jeho rozpočtu. „Je to havarijní stav a shodou okolností v úterý zasedá rada, takže bychom to řešili.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme