Nemocnice ve Frýdlantu přestala poskytovat akutní chirurgické zákroky kvůli případu s otravou krve

Nemocnice Frýdlant přestala poskytovat akutní chirurgickou péči. Důvodem je uzavření operačního sálu v souvislosti s otravou krve u devíti pacientů, které tam v tomto týdnu operovali. Pacienty z Frýdlantska teď musí záchranná služba vozit do Liberce.

Frýdlant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Frýdlant, kde devět pacientů skončilo po operaci s otravou krve | Zdroj: Nemocnice Frýdlant web

Uvažuje se o posílení záchranky, aby ta přeprava byla rychlejší, řekl v pátek náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). Frýdlantská nemocnice podle něj ale už dříve oznámila, že ukončí akutní chirurgickou péči od 21. prosince. Událost tak vše jenom urychlila.

9 pacientů s otravou krve

Krajská nemocnice v Liberci přijala od středy devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od pondělí do středy podstoupili v soukromé nemocnici ve Frýdlantu operační zákroky. Osm jich zůstává v Liberci, devátý je v jablonecké nemocnici. Mimo oddělení ARO a JIP je zatím jeden z devíti hospitalizovaných. Ostatní nadále potřebují intenzivní péči.

„Jejich stav je stabilizovaný, nicméně nadále vyžadují pobyt na jednotce intenzivní péče. Bude to trvat přes víkend,“ řekl primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) v Liberci Dušan Morman.

Stav pacientů po otravě krve v nemocnici ve Frýdlantu se pomalu zlepšuje, antibiotika zabrala

Číst článek

Nemocnici Frýdlant provozuje firma EUC (dříve Euroclinicum), která ji koupila v roce 2013. O dva roky později kvůli nedostatku lékařů uzavřela nemocnice lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče.

Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a nemocnice od té doby zajišťovala jen pohotovostní službu. Teď skončila i akutní chirurgie. Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních, včetně lůžek JIP, a 45 následné péče.

Liberecký kraj vyjednává podle Sobotky o koupi nemocnice. Převzít by ji měla Krajská nemocnice Liberec, která slíbila i obnovení akutní péče.

‚Po pěti hodinách jsem se teprve zvedl a mohl chodit.‘ Pacient z Frýdlantu popsal příznaky otravy

Číst článek

„Záleží na tom, jak dopadne dohoda o koupi. Záměr je, aby tam byla akutní interna a akutní chirurgie 24 hodin denně,“ řekl Sobotka. Zřejmě to ale nebude dříve než v polovině příštího roku.

Ukončení akutní chirurgické péče je podle Sobotky pro 25 000 obyvatel Frýdlantského výběžku sice nepříjemné, ale v akutním stavu se o ně postarají v Krajské nemocnici Liberec. Ta je od Frýdlantu zhruba 27 kilometrů. Komplikované to ale může být v zimě, kdy často silnice blokují uvízlé kamiony.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme