Otravu pacientů ve Frýdlantu zřejmě způsobila vadná anestetika, nemocnice podala trestní oznámení

Pravděpodobnou příčinou otravy krve devíti pacientů v nemocnici ve Frýdlantu je podle ministerstva zdravotnictví kontaminace či závadné složení anestetika. Příznaky otravy jako je pokles tlaku, zvracení, průjem se u všech projevily krátce po operaci. Případem se zabývá i policie, frýdlantská nemocnice podala trestní oznámení.

Frýdlant/Liberec (Aktualizováno: 16:24 29. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka (ilustrační foto) | Foto: Darko Stojanovic | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©

Frýdlantská nemocnice uzavřela operační sály. Odborná firma už zjistila, že přístroje byly v pořádku. Co otravu způsobilo, zatím není zcela jasné.

Nemocnice v Liberci přijala po operaci ve Frýdlantu devět pacientů s otravou krve

Číst článek

Pracovníci krajské hygienické stanice a zdravotního ústavu v nemocnici provedli a provádějí epidemiologické šetření, včetně stěrů, odběrů vzorků léčiv i dezinfekčních prostředků, sterilního materiálu.

„Složení anestetik je nyní vyšetřováno Státním zdravotním ústavem na bakteriologii a toxikologii,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Zároveň jsou podle ní v prověřovány další možné příčiny.

Celou nemocnici není třeba uzavřít

Problémy se netýkají celé nemocnice. „Případ souvisí pouze s operačními sály frýdlantské nemocnice, tudíž celá nemocnice se uzavírat nemusí,“ řekl Radiožurnálu náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

„Pacienty, kteří měli být ve čtvrtek operováni, přeložíme na jindy, pokud je to možné. V akutních případech je převezeme do okolních nemocnic," dodal.

Frýdlantskou nemocnice zřejmě čeká postih. „Pokud došlo k tak masivní kontaminaci několika pacientů, určitě hrozí větší sankce. Mohlo dojít ke kontaminaci vlivem nevhodného skladování anestetik. Nepředpokládám, že by nastala chyba při přípravě preparátu,“ uvedl Prymula.

Nemocnice zatím podala trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození zdraví pacientů. „Případ je na samém začátku, přijali jsme oznámení a prověřujeme všechny okolnosti,“ uvedla mluvčí policie Libereckého kraje Vladimíra Šrýtrová.

Mimo ohrožení života

Pacienti, u kterých se objevila otrava krve, skončili v nemocnicích v Liberci a Jablonci nad Nisou. „Krajská nemocnice v Liberci přijala za posledních 24 hodin devět lidí s otravou krve. Tito pacienti podstoupili v minulých dnech operační zákroky v soukromé nemocnici ve Frýdlantu,“ řekl Radiožurnálu mluvčí nemocnice v Liberci Václav Řičář. 

Stav devíti pacientů s otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant ze skupiny EUC je vážný, nejsou ale v ohrožení života. Do Krajské nemocnice v Liberci a Nemocnice Jablonec se dostali včas. Jejich stav se zlepšuje, prognóza je dobrá.

„Všech devět pacientů bylo po operaci. U všech se po krátké časové návaznosti projevil pokles tlaku, zvracení, průjem. Pokud by léčba nezačala v čas, můžou takové případy končit i smrtí. Pacienti jsou nyní v odborné péči, neměli by mít žádné následky,“ vysvětlil mluvčí liberecké nemocnice.

Krajská nemocnice v Liberci musela přijmout kvůli péči o tyto pacienty mimořádná opatření. Vyhlásila částečně krizový režim na ARO, povolala další personál, odložila plánované operace napříč nemocnicí.

„Pacienti byli odesláni do nemocnice v Liberci na urgentní příjem interního oddělení z frýdlantské nemocnice. Vzhledem ke stavu pacientů bylo zapojeno i anesteziologicko-resuscitační oddělení, které přijalo čtyři pacienty,“ popsal situaci Řičář.

Iva Mališová, Tereza Chlubná, Michal Jemelka, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme