Lékaři pustili domů prvního pacienta frýdlantské nemocnice. Kvůli otravě krve bude chtít náhradu škody

Lékaři Krajské nemocnice Liberec propustili domů prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant. Další se nechal přeložit do Frýdlantu, kde zatím leží na pozorování a zůstane tam nejméně do konce týdne. Jedna pacientka je stále ve velmi vážném stavu na ARO v Liberci, stav ostatních pacientů se zlepšuje, ale zatím v nemocnici zůstávají, informoval mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nějakým způsobem mi ublížili v tom, že jsem musel podstoupit to, co jsem podstoupil. Šel jsem na banální operaci,“ řekl propuštěný pacient. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Příznaky otravy krve mělo devět ze 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří minulý týden od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant ze skupiny EUC.

Bakterií kontaminovaná lahvička s anestetikem. Vyšetřování naznačilo příčinu otrav krve ve Frýdlantu

Číst článek

Operace různého typu prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i sestry.

Osm pacientů s otravou bylo hospitalizováno na ARO a JIP v Liberci, jeden v Jablonci nad Nisou, protože potřebovali intenzivní péči. Většina z nich v nemocnici zůstává. „Byla to poměrně vážná otrava, proto nechceme nic uspěchat, o případném propuštění dalších se rozhodne v pátek,“ dodal Řičář.

‚Banální operace‘

Propuštěným pacientem je podnikatel Karel Šípek, který před týdnem ve Frýdlantu podstoupil operaci kýly a domů měl jít druhý den. „Nakonec z toho byl týden. Byl jsem de facto na samotce, protože jsem byl na infekčním oddělení a nesměl jsem ani z pokoje,“ řekl.

Jeden z pacientů s otravou krve z frýdlantské nemocnice měl v těle bakterii, kterou našli v anestetiku

Číst článek

Od frýdlantské nemocnice chce žádat náhradu za způsobenou újmu. „Mám dneska jaterní testy, které desetkrát převyšují normální hodnoty, a bude dlouho trvat, než se to vrátí zpátky, jestli se to vůbec podaří,“ dodal ve čtvrtek.

Šípka lékaři propustili po poledni. O náhradu škody chce žádat i kvůli tomu, že delší hospitalizace poškodila i jeho podnikání. „Nějakým způsobem mi ublížili v tom, že jsem musel podstoupit to, co jsem podstoupil. Šel jsem na banální operaci. Když nebude společná žaloba, tak budu žádat se svým právníkem a pojedu klidně sólo,“ dodal propuštěný pacient.

Zatím vyčkává a zvažuje trestní oznámení. Policie už otravu vyšetřuje pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Nemocnice je připravena jednat

Frýdlantská nemocnice je podle mluvčí Dity Fuchsové připravena s pacienty jednat.

„Především jsme rádi, že se stav pacientů, u nichž došlo z dosud nevysvětlitelných příčin ke zhoršení zdravotního stavu po operacích, až na jednu výjimku zlepšil. Chápeme, že pacienti i jejich příbuzní jsou na tom psychicky velmi špatně, mohou se na nás obrátit telefonicky nebo na e-mailu,“ řekla. „Stále nikdo neví příčinu ani způsob, proč se jejich pooperační stav zhoršil. Celou situaci jsme sami oznámili policii a ta vše vyšetřuje.“

‚Po pěti hodinách jsem se teprve zvedl a mohl chodit.‘ Pacient z Frýdlantu popsal příznaky otravy

Číst článek

Nic podobného se podle ní v nemocnici nikdy nestalo.

Testy zatím ukázaly, že příčinou otravy krve nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa. V jedné z lahviček s anestezií Propofol, která se aplikuje nitrožilně, byl ale prokázán acinetobacter. To je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí.

U oslabených lidí však může vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. Stejná bakterie byla v jednom z krevních vzorků od postižených pacientů. Ve vzorcích krve dalších pacientů se ale bakterii nepodařilo vykultivovat. To ale podle lékařů neznamená, že tam být nemohla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme