Fungování registru vozidel v plném provozu narušily lokální výpadky

Do centrálního registru vozidel se přihlásilo všech zhruba 200 obcí, které jej provozují. Na většině míst s aplikací pracují bez potíží. V Pardubicích však registr začal fungovat až po hodině od spuštění, v jiných městech jej postihly několikaminutové výpadky. Ministr dopravy Pavel Dobeš čelí od minulého týdne ultimátu. Pokud systém v plném provozu nepoběží bezchybně, ve funkci skončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Registr vozidel v Praze | Foto: Filip Jandourek

Centrální registr vozidel vstupuje už do čtvrtého týdne provozu. Dosud se ale prakticky ani jediný den neobešel bez komplikací. Minulý týden stále vázlo propojení mezi evidencí, pátracím systémem a databankou schengenského systému. Dodavatelská firma se proto ještě přes víkend snažila dát vše do pořádku.

Z obcí, kde se dnes registr otevřel v 8 hodin, zatím až na výjimky nebyly hlášeny problémy. Úředníci byli optimističtí. Na některých místech navíc ani dnes není mnoho lidí a zájem o vyřízení žádostí je spíše průměrný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl vedoucí registru v Olomouci Dalibor Mozdřeň

Například v Brně ráno čekalo asi 80 lidí. I zhruba půl hodiny po otevření byly ještě k mání pořadové lístky. 200 čísel, které úředníci nastavili, přitom v předchozích dnech bylo vždy okamžitě rozebráno.

V Plzni přišlo ráno na registr asi 30 lidí, v Ostravě 20, ve Zlíně 10. Úředníci v Plzni byli s fungováním registru spokojeni. Zatím však nemohli potvrdit jeho stoprocentní bezchybnost, protože ještě neprováděli některé úkony, které v předchozích dnech byly problémem, například registraci sportovního vozidla. Kolem desáté hodiny systém asi na tři minuty vypadl, od té doby zase běží v pořádku.

Na pražském Bohdalci se sešla asi stovka řidičů, kteří si ihned rozebrali 250 čísel. Někteří totiž vyřizují žádosti třeba pro autobazary a na každý úkon je potřeba samostatné pořadové číslo. Po hodině bezproblémového provozu ale registr v Praze zcela zkolaboval. Po restartování aplikace se však podařilo její činnost opět obnovit.

Přehrát

00:00 / 00:00

K aktuální situaci kolem registru vozidel se vyjádřil náměstek ministra dopravy Ivo Toman

Podobná situace se odehrála i v Žamberku. Přestože tam na registr nepřišlo mnoho lidí, čekali někteří i hodinu a 20 minut, než se dostali na řadu, právě kvůlli problémům aplikace.

V Pardubicích byla aplikace od rána nefunkční. "Ráno před osmou hodinou jsme se sice přihlásili do systému, ale nemůžeme se bohužel dostat na jednotlivé karty vozidel, to znamená, že po zadání registrační značky vozidla nám systém vyhodí chybu, a tím pádem nemůžeme provádět úkony," popsal situaci vedoucí odboru dopravy Vladimír Bakajsa. V devět hodin se nakonec podařilo systém spustit a úředníci začali s odbavováním řidičů. Většina z nich však během předchozí hodiny z magistrátu odešla.

V Ostravě měli nejprve problémy s registrací aut, která jsou z dovozu nebo určena pro vývoz, kvůli špatnému fugnování Schengenského informačního systému. Někteří řidiči proto naštvaně odcházeli. Nyní už propojení se všemi databázemi funguje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportéři Českého rozhlasu Martin Karlík a Vladan Dokoupil sledovali aktuální situaci na registrech vozidel v Žamberku a Brně

V Kolíně vše běží, jak má. "Registr funguje. Všechny transakce lze provádět bez problémů. Nemáme už uloženy žádné spisy z minulého období, které bychom nevyřidíli. Vyřizujeme klienty tak, jak přicházejí," řekl vedoucí odboru Jiří Jeřábek.

V Olomouci si úředníci stěžují na přetrvávající pomalost aplikace. V řadě případů prý stále neodpovídá časovým relacím předchozího systému. Obávají se, že pokud se situace nezmění, nepodaří se jim umazat "dluh" nevyřízených žádostí z předchozích dnů.

"To nikdy nebude tak rychlé jako ten starý systém, ten byl prostě rychlý. Tenhle je komplikovanější. My jsme dřív registrovali jedno auto čtyři minuty. Myslím, že už je beznadějné, abychom se na takové číslo někdy dostali," potvrzuje také Leona Večeřová z magistrátu v Havířově.

Peake žádá zpětný audit registru

Premiér Petr Nečas dal ministru dopravy Pavlu Dobešovi z LIDEM ultimátum, že pokud bude systém dál kolabovat, čeká jeho rezignaci. Podle Dobešovy stranické kolegyně a místopředsedkyně vlády Karolíny Peake je nutné, aby registr fungoval bezchybně. Žádá také zpětný audit.

„Je potřeba se podívat, kde k těm chybám došlo, kdo za ně může, případně vyvodit personální odpovědnost i třeba na nižších úrovních na ministerstvu a napravit všechny chyby, které v tom systému jsou,“ řekla Peake.

Na dnešní zhodnocení je podle ní ještě brzy, ministerstvo dopravy ale zatím tvrdí, že výpadky v registru jsou jen lokální.

Alžběta Havlová, Petr Medek, Kateřina Daňková, Lukáš Milota, Kateřina Kozmová, Roman Verner, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme