Funkce policejního ombudsmana zrušena nebude, říká Čech

Nový ministr vnitra Jan Kubice se dnes ujímá svého úřadu. Zatím není jasné, jaké se chystá udělat personální změny, nejdříve si prý chce promluvit se všemi náměstky a dalšími lidmi v úřadu. Tak trochu na poslední chvíli mu v rezortu přibyla jedna nová funkce - policejní ombudsman. Kubiceho předchůdce, Radek John, ji zřídil ještě před svým odchodem. A jmenoval jím Viktora Čecha, který působil mimo jiné jako náměstek policejního prezidenta i náměstek ministra vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dechová zkouška - Policie ČR, Beroun | Foto: Petr Kološ

Funkce policejního ombudsmana byla zřízena ke dni 15. 4. a vychází jako jeden z úkolů strategie vlády v boji proti korupci. Funkce ombudsmana má být podle Viktora Čecha institutem, k němuž se mohou obracet zaměstnanci policie v případě důvodného podezření na nekalé praktiky uvnitř policie.

„Mým hlavním úkolem bude příjem podání od policistů a zaměstnanců Policie ČR, kterými se budu zabývat ze své funkce ombudsmana, která bude kumulovaná s mojí současnou funkcí náměstka ministra vnitra pro mezinárodní vztahy,“ upřesňuje Čech, který předpokládá, že bude spolupracovat s úřadem vnitřní kontroly policejního prezidenta a inspekcí PČR.

„Tím, že je funkce ombudsmana zařazená do struktury ministerstva vnitra, slibuje nezávislost na vedení policie. Ombudsman se může zabývat i podáními, která nepoukazují přímo na trestnou činnost, ale i na nekalé praktiky, kde není naplněna skutková podstata trestného činu,“ vysvětluje Čech.

Tato funkce bude podle něj chránit práva policistů všeobecně, ať už se bude jednat o podezření z korupce, nebo o porušování práv policistů. „Na základě šetření budu navrhovat nápravu příslušným orgánům.“

Viktor Čech má zkušenosti z vrcholných pozic v policii i na ministerstvu vnitra, kde několik měsíců za působení Radka Johna pracoval jako jeho náměstek pro mezinárodní vztahy, ucházel se také o pozici policejního prezidenta. I když ho John jmenoval do funkce poněkud narychlo, zrušení funkce novým ministrem nehrozí.

„Moje osoba může být nahrazena někým jiným, ale ta funkce je zřízena na základě vládního usnesení,“ dodává nový policejní ombudsman Viktor Čech.

Aneta Vojtěchová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme