Nizozemská firma chce po Česku skoro dvě miliardy. Tvrdí, že přišla o peníze investované do obchodů s mákem

Nizozemská společnost Fynerdale Holdings po Česku v arbitráži požaduje 1,8 miliardy korun. Prohlašuje, že přišla o peníze investované do obchodů s mákem. Zdánlivě výnosný byznys se ukázal jako podvod. Ačkoliv v případu už padly tresty, policie nedohledala ani korunu z vylákaných peněz. Nizozemská společnost je proto nyní požaduje po Česku, informovala v sobotu Česká televize.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklizeň máku (v Nové Ríši)

Zdánlivě výnosný byznys s mákem se ukázal jako podvod. (ilustrační foto) | Foto: Lukáš Krajíček

Do obchodů s mákem vložili investoři téměř tři miliardy korun. Později ale vyšlo najevo, že je byznys jedním z největších podvodů, jaké kdy česká policie vyšetřovala, uvedla Česká televize.

V případu byli odsouzeni manželé Stavjaníkovi, jejichž firma peníze inkasovala. Obnos ale policie nenašla. Nizozemská společnost Fynerdale proto nyní chce, aby jí ztrátu 1,8 miliardy korun vynahradil český stát.

„V tomto případě se orgány činné v trestním řízení zachovaly velmi neaktivně. Nebyla dohledána ani jedna jediná koruna,“ citovala televize advokátku firmy Katarínu Kožiakovou Oboňovou.

Česko čelí 13 mezinárodním arbitrážím za zhruba 34 miliard. Nejvíc požaduje Diag Human

Číst článek

Neúspěšné pátrání

Ministerstvo financí má na podrobné vyjádření k žalobě čas do poloviny února. „Ministerstvo v současné době připravuje za Českou republiku první vyjádření žalovaného v této věci,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík. Řízení bude probíhat v nizozemském Haagu.

Advokátka obviňuje z neúspěšného pátrání po penězích dozorující státní zástupce. „V první fázi dozoroval tuto věc na státním zastupitelství pana doktor Šaroch, následně to byla paní doktorka Máchová,“ upřesnila Oboňová. Zatímco Jaroslav Šaroch má dnes na starost kauzu Čapí hnízdo, Dagmar Máchová je mimo službu, protože čelí obvinění v kauze úniků informací ze spisů.

Ani jeden z nich ale podle ČT s novináři nekomunikuje. Podobně je tomu také u městského státního zastupitelství. Podle mluvčího Aleše Cimbaly se k věci vyjádří pouze, pokud „bude požádáno příslušnými orgány o oficiální vyjádření.“ V jiném případě se k věci nebude nijak vyjadřovat.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme