Nejsem soutěživá. Sport jsem ráda neměla, ale nebylo na výběr, řekla Koukalová Lucii Výborné

Promluvila o poruše příjmu potravy, otřela se o další biatlonisty, trenéry, členy realizačního týmu a funkcionáře a s českou veřejností se rozhodla skrze knižní zpověď sdílet detaily ze svého soukromého života. Gabriela Koukalová také řekla, že se k biatlonu vrátit nechce. Co bude dělat dál? Sportovkyně byla Hostem Lucie Výborné na Radiožurnálu.

Video Praha (Aktualizováno: 11:44 18. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Byli jsme připraveni, že vydání knihy vyvolá diskusi. Ale nepočítala jsem s tak velkým množstvím e-mailů od žen, dívek a jejich rodičů, které se potýkají se stejnými problémy jako já,“ říká.

Česká biatlonistka ve své knižní zpovědi přiznala, že měla s příjmem potravy problémy od juniorských let. Vše podle ní zřejmě odstartovala kritika nadváhy od trenéra v juniorské reprezentaci. Koukalová pak prý kvůli hubnutí vyzkoušela řadu diet, často zvracela nebo jedla odličovací tampony namočené ve vodě.

Od těchto problémů jí pomohl zejména manžel Petr Koukal. Jeho pomoc začala v momentě, kdy objevil rentgenový snímek spolknuté lžičky, kterou si dříve vyvolávala zvracení.

Z anorexie a bulimie ji podle jejích slov vyléčil a dnes jeho pomoc Koukalová považuje za hlavní důvod, že se ze svých problémů dostala.

V knize Jiná Gabriela Koukalová se mimo jiné biatlonistka otřela o další české sportovce, trenéry i členy realizačního týmu a funkcionáře. Zveřejnila třeba neshody s Veronikou Vítkovou nebo Ondřejem Rybářem a publikovala i soukromé rozhovory s nimi. 

Nevynechala ani rodiče

Tvrdě upřímná je Gabriela Koukalová ve své knize, i když mluví o vztahu se svými rodiči, kterým věnovala celou kapitolu. „Nevím, jestli už knihu četli. Dnes (ve středu) se s nimi uvidím na křtu. Předpokládám, že tam s nimi o tom pár vět prohodím,“ řekla Koukalová Radiožurnálu.

„Sport jsem ráda neměla, ale nebylo na výběr,“ popisuje biatlonistka svoje dětství, kdy ji rodiče vedli důsledně ke sportu.

Od mládí jsem bojovala s anorexií, přiznává ve své knize Koukalová. 'Byla spíše bulimičkou,' říká expert

Číst článek

„Nejsem soutěživá a pocity před startem byly pro mě hrozně nepříjemné. Schovávala jsem se v lese a zahrabávala svoje startovní číslo do sněhu,“ vzpomíná.

S odstupem času však říká, že jim je i přes jejich přístup k závodění vděčná. Bez nich by neměla medaile z olympijských her, mistrovství světa i světového poháru.

Svoji budoucnost vidí Gabriela Koukalová podobně jako její manžel, badmintonista Petr Koukal v osvětě a pomoci lidem trpícím poruchami příjmu potravy. Momentálně připravuje ve spolupráci s Kontem Bariéry projekt Gábi.

Chce se zaměřit především na sportovní prostředí, v němž jsou podle ní podobné problémy tabu. „Trenéři se tomu nevěnují a to je škoda,“ říká vítězka Světového poháru, podle níž by naopak tato problematika měla být nepostradatelnou součástí trenérské práce.

K biatlonu se Koukalová podle svých slov vrátit nechce. Šéf Českého svazu biatlonu Jiří Hamza ale ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl, že má dveře do týmu a k závodění stále otevřené.

Poté, co - minimálně dočasně - Koukalová přestala s biatlonem, však doma celé dny nesedí. Podle svých slov dělá i jiné sporty, hlavně tanec a kickbox.

Gabriela Koukalová v rozhovoru s Lucií Výbornou pro Radiožurnál řekla…

o reakcích na knihu:

„Nepočítala jsem až s takovým počtem emailů od mladých dívek a jejich rodičů, kteří se s podobnými problémy potýkají. Už to nejsou desítky, ani stovky, ale tisíce emailů denně.“

o tom, jestli kniha mohla někomu ublížit:

„Stoprocentně, určitě. To, jak to bylo, s sebou nese i negativní věci, ale já se snažila být nejpřísnější sama k sobě.“

o svých rodičích a závodění:

„Sport jsem vždy jako dítě vnímala jako něco, do čeho mě rodiče nutili. Opravdu jsem to neměla ráda, bránila jsem se, nechtěla jsem chodit na tréninky, ale i přesto nebylo moc na výběr.“

„Maminka dnes připouští, že to opravdu nebylo jednoduché, že mě museli nutit.“

o svém manželovi Petru Koukalovi:

„Svěřila jsem se svému manželovi, který objevil rentgenový snímek lžičky. Snažila jsem se vymýšlet si výmluvy, že jsem se šťourala v krku, protože mě v něm bolelo, ale on se obalamutit nenechal. Za pár dní to zjistil a já se mu přiznala.“

o svém zdraví:

„Chci si odpočinout a ta kniha, kterou jsme napsali, byla pro mě svým způsobem terapie. Z těch problémů, které jsem měla, jsem se tak vymluvila.“

o tom, že něco jiného dlouhá léta říkala novinářům a něco jiného říká v knize:

„Vždy jsem se vyjádřila velmi diplomaticky. Když máte tuto nemoc, tak jste mistrem toho to zakamuflovávat. Doba, když jsem jedla jen tampóny, tak byl extrém. Bulvární novináři to uchopili z toho nejdrastičtějšího hlediska.“

o sportu:

„Bez sportu nemůžu vydržet. Začala jsem dělat salsu, mám lekce kickboxu.“

Další články o Gabriele Koukalové

Lucie Výborná, and, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme