Gajdůšková v Radiožurnálu: Pokud prezident do konce září nepodepíše Lisabon, měl by mu parlament odebrat pravomoci

Pokud prezident Václav Klaus do konce září nepodepíše Lisabonskou smlouvu, parlament se podle místopředsedkyně Senátu, sociální demokratky Aleny Gajdůškové pokusí odebrat mu jeho pravomoci a svěřit je premiérovi. Gajdůšková to řekla v dnešních Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD) | Foto: Khalil Baalbaki

Buď se podle ní hlava státu obrátí na Ústavní soud, pokud má pochybnosti, nebo smlouvu ratifikuje: "Předpokládám, že prázdniny bude mít pan prezident na to, aby se rozhodl. A pokud skutečně se nebude dál nic dít, tak si myslím, že bude ten čas, kdy bude potřeba, aby se členové parlamentu dohodli a vyjádřili svoji vůli, zda nechají prezidenta dál obcházet ústavu, anebo zda bude parlament konat," řekla senátorka Gajdůšková Radiožurnálu.

Prezident Klaus minulý týden ve Dvaceti minutách Radiožurnálu potvrdil, že s podpisem Lisabonské smlouvy nebude v žádném případě spěchat. Chce si počkat na rozhodnutí německého ústavního soudu ohledně tohoto dokumentu. Pak s určitostí počká na výsledek české ústavní stížnosti, kterou hodlá podat skupina senátorů. Pozornost bude věnovat i postoji polského prezidenta. Nakonec Klaus vyčká, jak dopadne opakované irské referendum o Lisabonské smlouvě, připravované na podzim.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.30 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po Stalo se dnes ve 21.30 hodin. Helena Šulcová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu. Připomínky a náměty k pořadu posílejte na adresu 20minut@rozhlas.cz. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

K tématu si můžete také přečíst:
Prezident Klaus chce rozhodnout o Lisabonské smlouvě jako poslední v Unii
Evropa se dohodla na zárukách Irsku kvůli Lisabonské smlouvě
České předsednictví EU dojednává záruky pro Irsko
Klaus: Podpis Lisabonské smlouvy má smysl až po přijetí dokumentu Irskem
Irský ministr zahraničí kritizuje českého prezidenta
Senátoři schválili Lisabonskou smlouvu
Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu

Martin Veselovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme