Gandalovič chce změnit pravidla dekretů na byt

Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič chce změnit pravidla vztahů mezi pronajímateli bytů a nájemníky. Navrhuje, aby se nynější dekrety na nájemní byty postupem času změnily v oboustranně dobrovolně uzavřené nájemní smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bydlení | Foto: Jan Rosenauer

"Dekrety, které se doposud pořád přenášejí z jedné generace na druhou, se nějakým způsobem s nějakou sociálně únosnou lhůtou musejí změnit v oboustranně dobrovolně uzavřené smlouvy. Jinými slovy nájemce bude muset přistoupit na smlouvu, kterou mu nabídne pronajímatel," uvedl Gandalovič v televizi Prima.

Předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček s tím ale nesouhlasí. "Musíme se rozhlédnout, co tady bylo za první republiky nebo co je v celé Evropě. Prostě u nás přece nikdo nebude zakládat rodinu, když má byt na byt na rok nebo na dva," namítá Křeček. Podle něj může mít nájemník smlouvu na dobu určitou, ale zároveň má mít i právo na její prodloužení, pokud ji řádně plní.

Gandalovič také vyzval Křečka jako předsedu Sdružení nájemníků, aby přijal určitou část spoluodpovědnosti za nynější situaci, kdy se část majitelů domů domáhá ve Štrasburku ušlého zisku kvůli regulaci nájmů. "Regulace nájemného tady byla na takové výši, že nedovolila ani inflační nárůst," řekl.

Křeček jeho výrok označil za politické hrátky. "Nikdo z vašich poslanců za celou dobu od roku 1990 nenavrhl žádný zákon na deregulaci nájemného," prohlásil. "Takže nemluvte o politické odpovědnosti Sdružení nájemníků, které s tím nemá nic společného," dodal. Soud by měl začít rozhodovat příští měsíc. Česku hrozí, že pokud prohraje, bude muset zaplatit desítky miliard korun.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme