Gang kuplířů je kvůli chybě soudce na svobodě

Ústecký krajský soud propustil na svobodu členy údajného mezinárodního gangu kuplířů. Stalo se to kvůli chybě soudce, který rozhodoval o vazbě. Informovala o tom Mladá Fronta Dnes. Obvinění byli podle obžaloby členy zločineckého spolčení, které organizovalo prostituci v Dubí na Teplicku. Většina z nich je už zřejmě za hranicemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatýkání pachatelů | Foto: Policie ČR

Na jaře uzavřeli tepličtí policisté okolí soudu, aby se obžalovaní, kterým hrozilo až deset let vězení, nepokusili o útěk. Teď se osm obviněných dostalo na svobodu zcela legálně.

Podle ústeckého krajského soudu totiž teplický soudce Jindřich Pojkar chyboval. Jak vysvětlila mluvčí krajského soudu Jana Kurešová, soudce nepozval k výslechům, které prodloužení vazby předcházely, advokáty obžalovaných.

"Vzhledem k tomu, že spis ke krajskému soudu předložil až po několika měsících, tak krajský soud prostě tuto vadu už napravit nemohl a musel tedy obžalované propustit z vazby s tím, že bylo porušeno výrazným způsobem právo na obhajobu," uvedla Kurešová. Případem se nyní zabývá také ministerstvo spravedlnosti.

Pojkar se naopak domnívá, že žádnou chybu neudělal. "V době, kdy jsem rozhodoval o vazbě, nebylo nutné, aby byli při výslechu obžalovaných přítomni obhájci," řekl Mladé frontě Dnes. Na otázku, co se s obviněnými po propuštění stalo, Pojkar uvedl, že většina z nich již zřejmě opustila území České republiky. Advokátka jednoho z obviněných deníku potvrdila, že její klient je již v Moskvě.

Policie členy údajného mezinárodního gangu, jehož šéfem měl být Sergej Onyskiv, zadržela před rokem při velkém zátahu na nevěstince v Dubí na Teplicku. Akce tehdy skončila obviněním 14 lidí z Česka, Ukrajiny, Běloruska, Chorvatska a Bosny a Hercegoviny za kuplířství. Před soudem jich stálo 13. Chorvat Alahudin Halilagič uprchl, je na něj vydán mezinárodní zatykač.

Skupina podle obžaloby vytvořila systém transportu dívek z Běloruska do Česka. Dívky údajně odjížděly z domova s vidinou, že v Česku vydělají peníze. V Dubí však prý některé z nich byly donuceny k prostituci. Ve vazbě bylo osm mužů a žena, která údajně zprostředkovávala cesty dívek z Běloruska.

Martin Hromádka, Tomáš Šácha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme