Policie ukázala video zlodějského gangu, který řádí na jihu Prahy. Obyvatele vyzývá k bdělosti

Organizovanou skupinu vykrádající rodinné domy v okolí Prahy zajímají drobné věci, hlavně peníze a šperky, které se vejdou do batohu. Jde o zkušené zloděje, kteří se pohybují velmi rychle a jsou sportovně zdatní. Na svědomí mohou mít kolem 120 vloupání, jež se odehrávají zpravidla mezi 16.00 a 22.00 po vypáčení francouzských oken a účastní se jich vždy několik pachatelů.

Video Praha (Aktualizováno: 20:17 6. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina se vyhýbá konfrontaci s majiteli domů, při incidentech dosud nebyl nikdo zraněn, řekl novinářům po pondělní schůzce se starosty v Jesenici u Prahy náměstek středočeského policejního ředitele Jan Krejčí. Policie také ukázala záběry z kamer, na něž jako první upozornila TV Nova.

Policie po zlodějích pátrá a posílila hlídky v terénu. „Pachatelé dosud nejsou vypátráni, aktuálně vyhodnocujeme všechny získané poznatky a stopy,“ uvedl Krejčí. Policisté podle něj vyhodnocují i starší případy. 

„V dotčených lokalitách nám vypomáhá cizinecká a dopravní policie, pořádková služba, policisté z pohotovostního a eskortního oddělení a například i psovodi,“ říká mluvčí policie Středočeského kraje Vlasta Suchánková.

Nedostatek policistů

V Jesenici v pondělí s policií o bezpečnostní situaci jednalo kolem 50 starostů či místostarostů, přijeli mimo jiné zástupci Velkých Popovic, Říčan, Průhonic, Babic, Doubku, Sulic, Kostelce u Křížků, Zvánovic, Louňovic, Petrova, Petříkova či Popoviček. Starosta Jesenice Pavel Smutný (za STAN) poukázal na to, že přibývá obyvatel regionu, ale počet policistů je pořád stejný, nebo dokonce klesá. Vedení středočeské policie by podle něj mělo také motivovat policisty, aby neodcházeli za lepšími podmínkami do Prahy.

U Prahy řádí gang zlodějů, za pár měsíců vykradli na 50 domů. Lidé píšou policejnímu prezidentovi

Číst článek

Jenom v Jesenici bylo podle Smutného vykradeno 15 rodinných domů, v jediném dni mohou zloději vyloupit až pět nemovitostí. Vybírají si hlavně domy u lesa, poblíž volných prostranství. „Vyzvali jsme také majitele pozemků, které byly dlouhodobě zarostlé, aby si je posekali,“ popsal starosta.

Například v Osnici si už kvůli nájezdu zlodějů najali bezpečnostní agenturu. Podobný postup zvažuje i spolek občanů ve Velkých Popovicích. „Zatím jsme nezaznamenali zvýšený pohyb policejních automobilů v ulicích,“ říká místní obyvatel Richard Undruh.

Preventivní opatření

„Vloupání přes okna, klasická nebo francouzská, patří mezi nejčastější formy vniknutí do domu,“ říká pro iROZHLAS.cz odborník na zabezpečení Radek Vedral z firmy Abus Czech. „Okna se dají zabezpečit pomocí pohyblivých táhel, která se vysouvají do stěny a brání před vypáčením okna. Zároveň je důležité bezpečnostními prvky zajistit panty okna, které brání jeho vysazení. Nesmí se zapomínat ani na méně přístupná okna, tedy střešní, případně sklepní světlíky. Je možnost využít i elektrické mechanismy, které detekují manipulaci s oknem nebo roztříštění skla.“

Počty případů vykradených domů se začaly zvyšovat od září především na území Prahy-venkov jih, která zahrnuje část okresů Praha-východ a Praha-západ. Středočeská policie zřídila kvůli sérii vloupání speciální tým. Zabývá se jak samotnou analýzou všech případů, tak i preventivními a operativními opatřeními.

Policie prosí o ostražitost

Středočeská policie řešila do loňského listopadu bezmála 700 případů vloupání do rodinných domů napříč všemi územními odbory. V regionu Praha-venkov jih byl počet těchto případů od počátku loňského roku do listopadu přes 150, přičemž největší nárůst byl zaznamenán právě od září, a to 80 případů.

Stŕ.Čechy - Obyvatelé Phy venkov JIH jsou vystaveni zvýšenému počtu případů vloupání do rodinných domů, které má na svědomí dobře organizovaná skupina pachatelů. Na jejich dopadení pracuje speciální policejní tým: policie.cz/docDetail.aspx…

16:45 – 30. 12. 2019

5 25

„Nejvíce dotčenými jsou obce a lokality spadající pod obvodní oddělení Jesenice a Kamenice. Na každém z těchto území eviduje policie kolem tří desítek vloupání do rodinných domů,“ řekla už dříve policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Policie žádá obyvatele dotčených lokalit, aby na linku 158 neprodleně hlásili pohyb cizích osob, vozidel nebo nestandardní jednání. Zároveň nemají sdělovat, kdy jsou mimo domov, a to ani prostřednictvím sociálních sítí. Policie radí, aby lidé používali alarmy a další bezpečnostní systémy, pokud je jimi jejich dům vybaven.

Vojtěch Šrámek, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme