Gangy kapsářů jsou v Praze méně úspěšné
Kapsáři mohou jít do vězení až na šest let. Tak jako členové gangu, kteří od Městského soudu v Praze dostali za okrádání turistů hlavně v okolí Pražského hradu nepodmíněné tresty od dvou do šesti let.
Rozsudek, který podstatně prodloužil tresty uložené v březnu Obvodním soudem pro Prahu 2, už je pravomocný a lze se proti němu jedině dovolat k Nejvyššímu soudu.
Vedoucí oddělení kapesních krádeží obvodního ředitelství Praha Policie ČR Štěpánka Tupá tvrdí, že nepřítomnost šéfů zatčeného gangu je jednou z příčin poklesu počtu kapesních krádeží v Praze za poslední pololetí asi o 25 procent.
Zároveň připouští, že práce tím policii neubývá: „Statistiky hovoří o úbytku krádeží, ale praxe vypadá tak, že na místo zatčeného gangu nastoupí gang nový.“ Policisté se však věnují také prevenci, monitorování činnosti kapsářů, mimo jiné díky městskému kamerovému systému, a spolupracují s Městskou policií.
„Spolupráce je na velmi dobré úrovni. Městská policie působí spíše preventivně – uniformovaného strážníka si kapsář hned všimne, kdežto my v civilu jsme zvýhodněni,“ popisuje policejní strategii Tupá.
Policisté chodí na vybraná místa v civilu a používají maskovací prostředky, jako jsou paruky nebo čepice. Důvody maskování jsou jasné: „Stejně jako my známe kapsáře, tak oni znají nás.“
Jasná strategie
V Praze si podle Tupé musíte dávat pozor všude, hlavně v hromadných dopravních prostředcích a v blízkosti historických památek. Kapsáře poznáte jednoduše: nevšímají si okolí ani památek, zajímá je jen vaše zavazadlo.
Zatímco dříve pracovali kapsáři samostatně nebo ve dvojicích, dnes jsou to skupiny osmi nebo deseti lidí. „Mají rozdělné role: někteří hlídají, jestli skupinku někdo nepozoruje, další tipují oběť, jiní ji okradou a pak odcizenou věc někomu dalšímu předají,“ popisuje Štěpánka Tupá strategii kapsářů.