Gates v Praze: Na radarové základně by mohli působit i Rusové

Spojené státy budou s Českem konzultovat kroky v jednáních s Ruskem o svém protiraketovém sytému. Naše politiky tom ujistil americký ministr obrany Robert Gates. V Praze se sešel s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Mirkem Topolánkem a svou resortní kolegyní Vlastou Parkanovou. Gates seznámil své partnery s možnými návrhy, jak uklidnit ruské obavy z protiraketové a radarové základny ve Střední Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Gates s Vlastou Parkanovou | Zdroj: ČTK

Rusko by se podle Roberta Gatese mělo na budované protiraketové obraně podílet. Co se děje na polské nebo české základně, by pro něj mělo být transparentní.

Na základnách by tedy například mohli působit ruští pozorovatelé. V žádném případě by to ale nemělo znamenat vojenskou přítomnost Ruska na české půdě, uvedl ministr Gates a ujistil, že jakékoli kroky v jednání s Ruskem bude Washington konzultovat s Prahou.

"Tento návrh bychom předložili české vládě ještě před tím, než bychom o jeho detailech jednali s Rusy. V jednáních o něm bychom nepokračovali bez podpory a souhlasu českého kabinetu," zdůraznil americký ministr.

Washington by chtěl Rusko uklidnit ještě jedním návrhem. Základny by po dostavění nebyly hned zcela uvedeny do provozu. "Uvažovali bychom o tom svázat aktivaci základen v Česku a Polsku a prokázání skutečně hrozícího nebezpečí, tedy kdyby například Írán provedl úspěšnou raketovou zkoušku," dodal Gates.

Jednání o základních smlouvách by podle Američanů měla skončit během několika měsíců. Premiér Mirek Topolánek by dohodu rád viděl na papíře před svojí cestou do Spojených států na začátku příštího roku.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme