Primátor Hřib navrhuje, aby Praha pojmenovala ulici po zavražděném gdaňském primátorovi

V Praze by brzy jedna z ulic mohla nést jméno zavražděného primátora polského Gdaňsku Pawła Adamowicze. Ve čtvrtek na to upozornil Pražský deník. S návrhem po jeho dotazu přišel pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pawel Adamowicz byl starostou Gdaňsku od roku 1998, pošesté byl do této funkce zvolen loni v listopadu. V 80. letech byl součástí protikomunistického odborového svazu Solidarita. | Foto: Ondřej Turek

„Pověřím místopisnou komisi magistrátu přednostním požadavkem, aby v příštích týdnech vytipovala ulici, která ponese jméno zesnulého primátora Gdaňsku. Praha tím vyjádří úctu jeho osobě,“ sdělil Pražskému deníku primátor Hřib.

Na to, že by jedna z ulic mohla nést Adamowiczovo jméno, upozornil už dříve na facebooku bývalý tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel. Napsal, že to byl právě gdaňský primátor, kdo před lety nechal po Havlově smrti v Gdaňsku otevřít Havlovu alej.

Atentát na primátora

Třiapadesátiletý Paweł Adamowicz byl primátorem téměř půlmilionového Gdaňsku od roku 1998. Dříve byl, jak sám uvedl, velmi konzervativní, v roce 2017 už ale šel v čele gdaňského Průvodu rovnosti LGBTI. Opakovaně říkal, že jako katolík podporuje kosmopolitní Gdaňsk.

Primátor v pondělí podlehl vážným zraněním, která mu v neděli způsobil útočník během charitativního večera v centru města. Atentátník zasáhl Adamowicze několikrát patnácticentimetrovým nožem do oblasti srdce a břicha poté, co vtrhl na pódium. Primátora na místě půl hodiny oživovali, pak podstoupil několikahodinovou operaci.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme