Pochybuji, že na jednu schopnou ženu jsou ve společnosti čtyři schopní muži, říká pirátka

Do roku 2026 budou muset velké evropské společnosti zvětšit podíl osob nedostatečně zastoupeného pohlaví, většinou žen. Evropský parlament schválil zavedení kvót pro genderovou rovnost ve vedení velkých firem. Občanská demokratka Lenka Kohoutová by místo kvót spoléhala na zdravý rozum, pirátská europoslankyně Markéta Gregorová věří, že kvóty pomohou vyřešit dlouhodobý strukturální problém.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Genderová nerovnost

Podle Gregorové ale studie dokládají, že volba žen zůstat doma není často dobrovolná, ale společností očekávaná (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Nejde přímo o kvóty, ale společnosti mají zavést taková kritéria, kdy ve výběrovém řízení ze dvou totožných kandidátů vyberou toho z podreprezentovaného genderu,“ uvádí v Pro a proti Gregorová (Piráti).

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropský parlament schválil zavedení kvót pro genderovou rovnost ve vedení velkých firem. O přínosu normy debatují Markéta Gregorová (Piráti) a Lenka Kohoutová (ODS)

Expertka ODS na sociální politiku a exposlankyně Lenka Kohoutová namítá, že nejde o preferenci pohlaví, ale o odbornost. „Především preferujme do firem odborníky, kteří jsou na danou pozici potřeba, mají zkušenosti, vzdělání a budou pro firmu přínosem.“

„Je to cesta zpátky. Myslím, že to ženy akorát pokřiví, poškodí, protože máme být odborníci v nějaké profesi, nikoliv být někde namontovány, nainstalovány díky tomu, že jsme ženy,“ opakuje Kohoutová.

Gregorová vysvětluje, že zavedení kvót funguje i opačně: „Bude se skutečně navyšovat podreprezentovaný gender, což mohou být i muži. Stran odbornosti není možné mluvit o tom, že na jednu schopnou ženu jsou ve společnosti čtyři schopní muži. Takže zjevně máme strukturální problém, kdy jsou muži upřednostňováni. Nyní právě budou více vybíráni odborníci a odbornice, ne muži.“

„Žena často bývá raději doma s dětmi,“ soudí Kohoutová. „Já si nemyslím, že by se ženy nedostávaly do vysokých pozic. Máme v systému velmi úspěšné ženy a není třeba je dehonestovat jakýmikoliv kvótami. Tohle skutečně systému nepomůže.“

Zaměstnavatelé nebudou moci tajit rozdíl v platech mužů a žen, rozhodly orgány Evropské unie

Číst článek

Podle Gregorové ale studie dokládají, že volba žen zůstat doma není často dobrovolná, ale společností očekávaná. „Do pohlaví se každý z nás narodil a nemá smysl mu podle toho automaticky dávat roli. Každý jsme individuum, což bych zrovna od někoho z ODS čekala, že bude respektovat.“

„Ano a protože jsme každý individuum a každý máme své zkušenosti a zájmy, tak se umíme prosadit bez ohledu na pohlaví kamkoliv. To bych čekala, že někdo jako Pirát pochopí. Máme už rovný přístup v zákonech, takže je to skutečně o tom, kdo chce a jaké má schopnosti,“ oponuje občanská demokratka.

Ta připomíná, že i bez kvót máme výbornou ministryni obrany a další ženy ve vysoké politice. „Nechala bych to na zdravém rozumu. I mzdy se mají vyplácet podle toho, jak je člověk výkonný a jak pracuje, nikoliv jen podle stejné funkce,“ reaguje na výtku stran rozdílu mezi výší platu u žen a mužů na stejné pozici Kohoutová.

„Piráti prostě žijí z analýz a z toho, co si někde přečtou, ale o praktickém životě toho často moc neví. Nejde jen o to si něco načíst, ale použít také zdravý rozum nebo příklady z praxe, které mohou být dobré,“ uzavírá Lenka Kohoutová (ODS).

Europoslankyně konstatuje, že se Kohoutová „shodila“ sama, když snížila význam vzdělávání se a informovanosti. „Ten takzvaně zdravý rozum, který tady vy obhajujete, právě často z praxe může být stereotypizační,“ varuje Martkéra Gergorová (Piráti).

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu výše v článku. Moderuje Karolína Koubová.

Karolína Koubová, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme