Generál Obering vysvětloval politikům detaily umístění radarové základny v Česku

Ředitel americké Agentury pro raketovou obranu Henry Oberingh vysvětloval v Praze našim politikům princip, na jakém funguje radarová základna, kterou chtějí Spojené státy u nás postavit. Sešel se s prezidentem Václavem Klausem, poslanci a senátory, i s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Zúčastnil se také jednání Bezpečnostní rady státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Henry Obering

Generál Henry Obering | Zdroj: ČTK

Generál Henry Obering při jednání s českými politiky znovu zopakoval, že radar fungující v rámci americké protiraketové obrany by měl Česko ochránit před údajným nebezpečím z íránské strany. Měl by být také součástí širší protiraketové obrany Severoatlantické aliance.

"Na tomto projektu nepracujeme sami, postupujeme společně se Severoatlantickou aliancí a máme za to, že tento systém může současná zařízení NATO doplnit," vyjádřil se Obering.

Obering také řekl, že Spojené státy si pro vybudování protiraketového zařízení vybraly Česko a Polsko, protože jejich poloha je ideální z hlediska zachycení íránských raketových střel. V případě, že by se Česko rozhodlo stavbu radaru na svém území nepovolit, mají ale v záloze i jiné země. Jaké, Obering neuvedl. Velitel protiraketové obrany potvrdil, že na základně budou zaměstnáni čeští občané. Budou pracovat i na stavbě. Základna podle něj zůstane českým územím.

Spojené státy podle něj hodlají otevřeně debatovat s Ruskem, které nese záměr postavit ve střední Evropě radar s nelibostí. Washington by podle generála chtěl ukončit jednání s českými politiky do konce tohoto roku. O vybudování radaru definitivně rozhodne až parlament.

Opozice je dlouhodobě proti - na postoji sociální demokracie se podle předsedy poslaneckého výboru ČSSD Michala Haška nezměnilo nic ani po dnešní schůzce. ČSSD hodlá stále prosazovat referendum k umístění radaru u nás a jeho širší využití v NATO.

"Sociální demokracie trvá na tom, že pokud tu má vzniknout nějaký systém radarové protiraketové obrany, musí to být systém budovaný v rámci Severoatlantické aliance," potvrdil Hašek.

Lenka Kabrhelová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme