Generálka státních maturit končí

Generální zkouška státních maturit jde do finále. Jen na několika školách dnes středoškoláci dopíšou poslední testy z nepovinných předmětů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentka u maturitní zkoušky | Foto: Arnošt Máče

Podle Pavla Zeleného, ředitele organizace CERMAT, která státní maturitu i generálku zajišťuje, se neobjevily žádné závažnější chyby. Zelený je s celkovým průběhem generálky spokojený.

„Díky součinnosti škol a učitelů se maturitní generálka myslím skutečně obešla bez problémů. Ta proveditelnost toho modelu, který byl ověřován, se zcela jednoznačně prokázala."

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Zelený zhodnotil generální zkoušku maturit v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Samozřejmě dílčí problémy byly a od toho generálka je, aby je identifikovala, a my potom společně se školami našli řešení,“ řekl Zelený v Ozvěnách dne Radiožurnálu. Které zjištěné problémy povedou k nějakým úpravám státních maturit, zatím říct nedokáže.

„Ale můžu říct, že ty úpravy budou detailní, protože ten rámec jako takový je dán vyhláškou a zákonem, a to se samozřejmě nebude měnit.“

Z řad studentů a pedagogů ale zaznívají i kritičtější hlasy. Některé z maturitních dotazů jsou údajně nesrozumitelné a připouštějí různé výklady. Navíc, pravidla, která zkoušku provázejí, jsou prý někdy nesmyslná a zbytečná.

Například učitelé, kteří maturanty zpravidla znají několik let, po nich musejí v každém případě žádat občanský průkaz. Kritizováno je i to, že studenti nesmějí během testů odejít na toaletu. Podle Zeleného se ale maturanti budou muset s tímto pravidlem smířit.

„To je zlaté pravidlo, a přes to 'nejede vlak'. Je to pravidlo všude, kde se používají tyto testy. Pokud bychom ho neuplatnili, tak samozřejmě objektivita zkoušky klesá velmi, velmi rapidně dolů.“

Generálku si pochvaluje i ministr

Také ministr školství Josef Dobeš Radiožurnálu řekl, že je s průběhem generální zkoušky velmi spokojený.

„Čekal jsem to horší, a to proto, že ta démonizace toho celého problému byla velká. Jsem naopak vcelku překvapený, že v tak velkém rozsahu, tak složitou a nákladnou podobou, jakou ta státní maturita je, tak z druhé strany musím uznat, že ten průběh probíhá spíš nad moje očekávání.“

Jak studenti a celková generálka dopadli, bude jasné 3. listopadu.

Veronika Sedláčková, Klára Bílá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme