Řehka se stal generálmajorem. Zeman ho povýšil kvůli funkci náčelníka generálního štábu

Brigádní generál Karel Řehka, který od července povede generální štáb armády, se stal generálmajorem. Končícího šéfa Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve středu povýšil prezident Miloš Zeman. Učinil tak na návrh vlády kvůli Řehkově nové funkci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brigádní generál Karel Řehka (vlevo) byl povýšen prezidentem Milošem Zemanem na generálmajora

Brigádní generál Karel Řehka (vlevo) byl povýšen prezidentem Milošem Zemanem na generálmajora | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Řehkovo povýšení zdůvodnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS) potřebou propojit služební místo s konkrétní hodností a odpovídajícím služebním platem.

Řehkovi předchůdci Aleš Opata i Josef Bečvář byli jmenováni náčelníky generálního štábu jako generálporučíci, tedy tříhvězdičkoví generálové. Řehka je nově dvouhvězdičkovým generálem.

NÚKIB bude mít nového ředitele. Řehku zřejmě nahradí náměstek Kintr

Číst článek

Na potřebnost povýšení poukázal i Zeman, podle něhož kritikům při Řehkově jmenování do čela generálního štábu vadilo, že „jednohvězdičkový generál bude velet tři a čtyřhvězdičkovým generálům“. Podle Zemana byla možnost vícehvězdičkové generály degradovat, nebo zvolit sympatičtější variantu a Řehkovi „dát další hvězdičku“.

Na brigádního generála byl ve středu spolu s Řehkou povýšen plukovník Pavel Skála, který je ředitelem sekce zpravodajského zabezpečení armády. Dříve byl náčelníkem armádní geografické služby. Novou hodnost získal rovněž na návrh vlády, bude ji moci užívat od 1. srpna. Na rozdíl od Řehky ji má podle Zemana pouze propůjčenou.

„Přeji vám tedy oběma, abyste sloužili české armádě, jak nejlépe budete umět. A věřím, že váš dosavadní život a profesní kariéra, se kterými jsem se seznámil, jsou zárukou, že tomu tak skutečně bude,“ uvedl prezident. Oběma generálům vedle Zemana poblahopřála k získání nové hodnosti rovněž Černochová.

Návrat do armády

Sedmačtyřicetiletý Řehka se do armády vrací zhruba po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

NÚKIB vedl Řehka od března 2020. Úřad se pod jeho vedením opakovaně věnoval například kybernetickým útokům na české instituce a firmy, řada z nich je připisována Rusku. Jeho nástupcem v čele úřadu se zřejmě stane dosavadní náměstek Lukáš Kintr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme