Podezření na zpronevěru u pražských těžkooděnců: odborářům zmizely z pokladny desetitisíce

Generální inspekce bezpečnostních sborů podle zjištění Radiožurnálu šetří podezření, že policejní odborář zpronevěřil členské příspěvky svých kolegů, těžkooděnců z Prahy. Mělo se jednat až o sto tisíc korun. Na ztrátu peněz upozornila sama Unie bezpečnostních složek. Zjistila totiž, že v centrální pokladně chybí platby minimálně za tři roky.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provokatéra těžkooděnci zadrželi

Těžkooděnci jsou nasazování třeba při konfliktech mezi extremisty nebo fotbalovými chuligány. Ilustrační foto | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Členové pražské speciální pořádkové jednotky aktuálně řeší konflikt ve vlastních řadách. Ztratily se jim totiž desítky tisíc korun z odborářských příspěvků. Tedy peníze, které policisté svěřovali svému kolegovi – šéfovi odborářské buňky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek o zpronevěře

„On jim nevydával potvrzení a velmi pravděpodobně si ty peníze nechával pro vlastní potřebu,“ řekl Radiožurnálu předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler. 

Téměř prázdnou kasu podle něj odhalila plošná kontrola loni na jaře.

Do kasy nic nepřišlo

„Zjistilo se, že bezhotovostně nebylo převedeno nic, a v pokladně nějaké peníze zůstaly, ale množství těch finančních prostředků neodpovídalo množství, které tam mělo být vzhledem k počtu členů a výši členského příspěvku,“ vysvětlil Drexler. „Lišilo se to řádově o desítky tisíc korun.“

U pražské pořádkové jednotky slouží zhruba 500 policistů a necelá stovka z nich se angažuje v odborářské unii. Každoročně měli její členové platit 500 korun, z čehož pak čtyři stovky měly skončit v centrální kase. Tam ale podle tvrzení odborářů mezi roky 2013 až 2016 vůbec nedorazily. O kolik šlo?

Inspekce prověřuje vyšetřovatele Čapího hnízda. Kvůli závažným podezřením ji kontaktovali jeho nadřízení

Číst článek

„Přesnou částku zatím vyčíslenou nemáme, zatím se blíží někde ke sto tisícům korun,“ vypočítal Drexler. Chybět podle něj nakonec mohou další desítky tisíc, jelikož kontrola ještě neskončila.

Předsedou základní odborářské organizace, který měl za úkol příspěvky od kolegů vybírat – a také odevzdávat – byl dlouholetý odborník na balistiku Pavel Štěpán. Ten jakékoliv pochybení odmítá.

„Já si neumím představit, že bych členské příspěvky neodvedl. Protože v okamžiku, kdy by přišla jakákoliv kontrola a já bych je neměl u sebe, tak bych to těžko vysvětloval,“ reagoval policista na dotaz Radiožurnálu. Blíže se k celé kauze nechtěl vyjadřovat s tím, že ještě není uzavřená.

Problémy s dluhy

Odmítl nicméně, že by v pozadí mizejících peněz mohla být exekuce za půldruhého milionu, s níž se potýká. „To s tím nesouvisí, to normálně splácím.“

Inspekce obvinila českého policistu a další dva muže. Chtěli prodat roh ohroženého nosorožce do Asie

Číst článek

Policista se do finančních problémů podle údajů z centrální evidence exekucí dostal zhruba mezi roky 2014 a 2016. Tedy přesně v době, za kterou odborářům příspěvky chybí.

Podle Štěpána pramení dluhy mimo jiné z úvěru u České spořitelny, s jehož splácením začal mít potíže. A vzniklou pohledávku pak prý banka bez jeho vědomí prodala vymahačské firmě.

Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý nicméně upozornil, že prodeji pohledávky vždy předcházejí opakované výzvy k uhrazení dluhu.

„Vždy se snažíme komunikovat všemi dostupnými kanály od telefonátů, e-mailů, SMS zpráv až po klasické dopisy. V tomto případě jsme klienta se splátkou upomínali po dobu více než dvanáct měsíců,“ řekl Radiožurnálu.

Kauzu šetří inspekce

Kvůli exekucím má Štěpán nařízené srážky z platu, což potvrdil náměstek pražské policie Petr Matějček. Doplnil také, že Štěpán se svými kolegy dále standardně slouží.

Nasazení vojáků do akce celní správy prověřuje inspekce. Týkala se výroby nelegálních cigaret

Číst článek

S jakýmikoliv kroky chce Matějček počkat, až celou věc vyšetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ta okolnosti zmizelých příspěvků prověřuje na základě podnětu odborářů.

„Ke konkrétní fyzické osobě se vyjadřovat nebudeme. Můžu pouze sdělit, že se obdobnou záležitostí zabýváme. Bližší informace však v tuto chvíli poskytovat nebudeme,“ uvedla k tomu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Skončit naopak Štěpán musel v řadách samotné unie, která ho loni vyloučila. Podle něj na základě vykonstruovaných pomluv.

„Je to účelová záležitost, protože jsme založili jiné odbory. Vidím tam konkurenční boj a snahu nám to minimálně ztížit,“ řekl k tomu Štěpán, jenž loni stál u zrodu Odborové aliance Integrovaného záchranného systému. Kde skončily peníze jeho kolegů od pražských těžkooděnců, nicméně stále jasné není.

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme